e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dzieciństwo bez próchnicy 2015-02-19


Do końca marca przedszkola z całej Polski mogą zgłaszać się do udziału w projekcie "Dzieciństwo bez próchnicy". Celem programu jest edukacja najmłodszych oraz ich rodziców i nauczycieli o tym, jak dbać o zęby. Z badań wynika, że 84 proc. dzieci w wieku 5-9 lat ma próchnicę.

Przedszkola, które zostaną wyłonione w procesie rekrutacji będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów:
  • w ramach edukacji bezpośredniej edukatorzy poprowadzą zajęcia, na których dzieci nauczą się, jak prawidłowo szczotkować i dbać o zęby.
  • w ramach edukacji pośredniej nauczyciele będą brali udział w szkoleniach, na których dowiedzą się, jak skutecznie wyrabiać prawidłowe nawyki zdrowotne u podopiecznych.
Przedszkola dostaną też pakiety materiałów i pomocy dydaktycznych, które pomogą nauczycielom prowadzić zajęcia dla dzieci z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Są to m.in. scenariusze zajęć pokazujące, jak w formie zabawy zachęcać do dbania o czystość i zdrowie zębów, a także filmy edukacyjne o tym, jak prawidłowo myć zęby.

Projekt ten jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (w partnerstwie z ośmioma uczelniami medycznymi) dzięki środkom Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji ministra zdrowia.

Szczegóły dot. projektu i procedury zgłoszeń można znaleźć na stronie projektu "Dzieciństwo bez próchnicy" - www.zebymalegodziecka.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Według specjalistów, zły stan jamy ustnej spowodowany działaniem bakterii ma negatywny wpływ na ogólne zdrowie, np. poprzez zwiększanie ryzyka chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych. Eksperci podkreślają, że próchnicy można zapobiegać, stosując równolegle kilka zasad: utrzymanie higieny jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru, wczesne leczenie próchnicy (również zębów mlecznych) i edukacja zdrowotna.

Raport Ipsos opublikowany w marcu 2014 r. pokazuje, że ponad 80 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma próchnicę zębów, a w grupie dzieci między 5. a 9. rokiem życia odsetek ten wynosi 84 proc. Raport został przygotowany na podstawie analizy rezultatów bezpłatnych przeglądów stomatologicznych prowadzonych w ramach programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". Od września do listopada 2013 r. zostało przebadanych ponad 5,8 tys. dzieci w pięciu województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim.

(Źródło: PAP)