e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Pierwsze w Polsce wszczepienia implantów ślimakowych nowej generacji 2015-03-05


Zespół prof. Henryka Skarżyńskiego w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadził pierwsze w Polsce operacje wszczepienia nowej generacji implantów ślimakowych pozwalających u pacjentów wykonywać badania rezonansem magnetycznym.

Jak poinformował prof. Skarżyński, nowy implant wszczepiono trzem pacjentom z częściową głuchotą.

Według specjalistów, jest to kolejny przełom w rozwoju tej jednej z najnowocześniejszych na świecie technologii, jaką są implanty ślimakowe. Do tej pory miały one tę wadę, że choć poprawiały słuch ludziom z częściową głuchotą, to nie mogli oni być poddawani badaniom diagnostycznym z użyciem rezonansu magnetycznego.

Tego rodzaju aparaty wytwarzają silne pole magnetyczne, których natężenie w niektórych z tych urządzeń sięga aż 3 tesli (3T). Jak tłumaczy prof. Skarżyński w rozmowie z PAP, umieszczony w nim implant może zostać całkowicie zniszczony grożąc jednocześnie uszkodzeniem tkanek pacjenta. Potrzebne jest wówczas przeprowadzenie kolejnej operacji i jego wymiany.

Implant ślimakowy składa się z dwóch części. Jedna jest wewnętrzna i wszczepiana pod skórę; składa się z elektrody ślimakowej, procesora sygnałowego, cewki indukcyjnej i małego magnesu. Magnes ten pozwala przymocować zewnętrzną część implantu, umieszczaną za uchem na skórze (tuż nad jego częścią wewnętrzną). Ona również zawiera cewkę indukcyjną, mały magnes oraz procesor mowy. Znajduje się w obudowie, w której umieszczone są mikrofony i baterie zasilające.

Nowa generacja implantów ślimakowych wykorzystuje samorotujący się magnes, który po umieszczeniu w pola magnetycznym może w swojej kieszonce obrócić się w stronę głównego pola magnetycznego. Siła oddziaływania na niego jest znacznie mniejsza.

(Źródło: PAP)