e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kampania \'Jaskra nie boli – kradnie wzrok\' 2015-03-19


Eksperci apelują, że do 2020 roku 11 milionów osób straci wzrok w wyniku jaskry, jeśli choroba nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. W związku z tym ruszyła kampania edukacyjna "Jaskra nie boli - kradnie wzrok", która zachęca Polaków do badań diagnostycznych.

Większość Polaków nigdy nie badało się w kierunku jaskry. Według Światowej Organizacji Zdrowia jaskra to w krajach rozwiniętych zaraz po zaćmie najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Jest ona dużo groźniejsza, ponieważ utrata wzroku w przypadku jaskry jest nieodwracalna.

Eksperci szacują, że w Polsce jaskrą dotkniętych jest ok. 800 tys. osób. Blisko połowa z nich o tym nie wie, bo jaskra otwartego kąta przesączania przebiega bezobjawowo, a ubytki w polu widzenia mogą być niezauważalne. Eksperci apelują, że w Polsce ok. 70 proc. przypadków jaskry jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Trzeba to zmienić.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę, Sekcja Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i Polski Związek Niewidomych rozpoczynają realizację ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Jaskra nie boli - kradnie wzrok". Przypominają, że ratunkiem jest jedynie odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza.
(Źródło: rynekzdrowia.pl)