e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie 2015-04-02


2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Tego dnia wiele budynków w Polsce i na świecie będzie oświetlonych na niebiesko.

Ogólnoświatowa inicjatywa "Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczyna obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tej choroby i uwrażliwienie na problemy osób chorych.

Fundacja SYNAPSIS zachęca, aby tego dnia podświetlić na niebiesko budynek, w którym się mieszka czy pracuje, założyć odzież w niebieskim kolorze lub dodać niebieski element do stroju, a zwłaszcza poszerzać wiedzę o autyzmie i edukować innych. Fundacja zachęca też do wspierania lokalnych organizacji pozarządowych, które niosą pomoc osobom z autyzmem i ich rodzinom.

Co roku 2 kwietnia na niebiesko oświetlonych zostaje kilka tysięcy budowli na świecie. Fundacja SYNAPSIS poinformowała, że w ubiegłych latach do akcji włączały się m.in. Empire State Building, wodospad Niagara, a w Polsce np. budynek Sejmu, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, siedziby Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, w Gdańsku Dwór Artusa i Fontanna Neptun, Jasna Góra, okna zamku w Malborku.

Akcję "Polska na niebiesko" propaguje również łódzka fundacja JiM. Na swoich stronach internetowych i na portalach społecznościowych zamieszcza zdjęcia znanych osób, piosenkarzy, aktorów z niebieskimi balonami; informuje, które budynki publiczne będą 2 kwietnia oświetlone na niebiesko, zachęca do założenia tego dnia niebieskich ubrań lub choćby wpięcia w nie niebieskiej wstążki, do zapalenia w domach niebieskiego światła.

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie wiele poradni i placówek pracujących z dziećmi z tym zaburzeniem organizuje konsultacje dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Lista placówek, które w kwietniu będą świadczyć takie usługi, znajduje się na stronie www.Poradnikautystyczny.pl.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą również w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem,

(Źródło: PAP)