e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Żółty Tydzień 2015-04-16


Już po raz 30. wystartowała akcja Żółty Tydzień, której celem jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby oraz edukacja na temat profilaktyki tych chorób.

Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) są wywoływane przez kilka typów wirusa (m.in. wirusy WZW typu A, B czy C), które mogą powodować stan zapalny wątroby. Niektóre z nich przenoszą się drogą pokarmową, np. wirus WZW typu A, inne, jak wirus WZW typu B - drogą krwiopochodną.

Z wirusem WZW typu B mamy do czynienia częściej, ponieważ 1 na 100 zdrowych Polaków jest jego nosicielem. Liczba zakażeń tym typem wirusa w Polsce należy do najwyższych w Europie.

Najczęściej zalecaną metodą zapobiegania zakażeniom wirusami WZW typu A i B jest szczepienie ochronne. Cechuje się ono bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa i skuteczności. Ponad 60 proc. osób zainfekowanych wirusem WZW typu B zostaje nim zakażonych w placówkach medycznych. W związku z tym, z takiego szczepienia warto skorzystać, planując poddanie się zabiegom medycznym.

Szczepienie przeciwko WZW A jest w szczególności polecane osobom, które wybierają się w podróż do krajów o wysokiej zapadalności na ten typ wirusa, takich jak Bułgaria, Egipt, Tunezja, kraje regionu Morza Śródziemnego i Afryki.

Więcej informacji o akcji Żółty Tydzień można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl

(Źródło: rynekzdrowia.pl)