e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Światowy Tydzień Alergii 2015-04-16


Od 13 do 19 kwietnia obchodzimy Światowy Tydzień Alergii, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób alergicznych. W tym roku przewodnim tematem Światowego Tygodnia Alergii są choroby alergiczne dróg oddechowych - astma oraz alergiczny nieżyt nosa.

Organizatorzy podreślają niedogodności, jakie te choroby wywołują wśród pacjentów - problemy z oddechem w trakcie snu, niższą efektywność w pracy i szkole, koszty leczenia dla chorych i ich rodzin.

Choroby alergiczne wpływają na zdrowie chorych, a taże na cały system ekonomiczno-społeczny ich rodzin, społeczności i całych państw. Z szacunków WHO wynika, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi na całym świecie 400 milionów osób, a z powodu astmy 300 milionów. Liczby te z roku na ro są coraz więsze.

Na astmę choruje od 12 do 16 proc. Polaków - większość z nich nawet nie wie, że cierpi z jej powodu i myli jej objawy z kaszlem, zmęczeniem czy zadyszką. Dopiero badanie spirometryczne i konsultacja lekarska jest w stanie pomóc chorym z astmą. Astma, która rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie może wpływać na całe późniejsze życie człowieka. Źle leczona lub nieleczona astma może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - czwartej pozycji na liście przyczyn śmierci Polaków.

Epidemia alergicznego nieżytu nosa jest jeszcze bardziej społecznie i ekonomicznie dokuczliwa, gdyż jest chorobą, co czwartego Polaka. Alergiczny nieżyt nosa częściej występuje u dzieci w wieku 6-7 lat i młodzieży niż u młodych dorosłych. Choroba ta zwiększa 4-8-krotnie ryzyko wystąpienia astmy, a nieleczony alergiczny nieżyt nosa prowadzi do jej rozwoju i częstszych zaostrzeń. W ten sposób powstaje szczególna ścieżka chorobowa: alergiczny nieżyt nosa-astma-POChP.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)