e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Choroby pracowników biurowych 2015-04-16


Z danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynia, że na bóle w obrębie rąk, ramion, barków i szyi skarży się nawet 44 proc. pracowników biurowych. Obok dolegliwości związanych z obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego, problemem są zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku.

Częstotliwość i stopień ich dokuczliwości zależy od ilości czasu spędzanego dziennie przed komputerem. W sumie przed ekranami: telewizora, komputera, smartphone’a i tabletu, przeciętny Polak spędza dziennie 6 godzin i 21 minut. Można przypuszczać, że osoby pracujące przy komputerze przekraczają średnie wartości. Powszechność charakterystycznych schorzeń związana jest również z tym, że tylko 5% miejsc pracy biurowej spełnia ergonomiczne wymogi.

Zgodnie z prawem, każdy pracownik, który pracuje przed komputerem, powinien, co godzinę skorzystać z trwającej, co najmniej 5 minut przerwy od patrzenia w ekran. Według danych zaprezentowanych w raporcie Ergotest 2009, regularnie robi to 60% respondentów. 33% pozwala odpocząć oczom, jeśli dysponują chwilą wolnego czasu. 7% badanych nie robi tego nigdy. Również nieodpowiednie oświetlenie ma wpływ na stan oczu pracownika.

Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy Trilux Polska tłumaczy, że na stan oczu pracowników biurowych negatywnie wpływają takie zjawiska, jak: przykry efekt olśnienia spowodowany zastosowaniem opraw oświetleniowych nieprzystosowanych do pomieszczeń z ekranami monitorów oraz zbyt niskie natężenie światła na stanowisku pracy.

Niedostosowanie trybu oraz stanowiska pracy do opisanych wyżej zaleceń, może spowodować wystąpieniem tak zwanego Computer Vision Syndrome (CVS). Opisany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Optometrystów zespół objawów obejmuje: bóle głowy oraz podrażnienie, suchość i zmęczenie oczu.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)