e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

W maju odbędzie się kolejna edycja kampanii \"Ciśnienie na życie\" 2015-04-30


W maju rozpoczyna się trzecia już edycja kampanii "Ciśnienie na życie". Ma ona przekonać Polaków do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi i profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.

W tym roku głównym przesłaniem kampanii jest "Wiek serca Polaków", który jest o kilka lat wyższy od wieku metrykalnego, jak sugerują badania epidemiologiczne. Jednym z powodów jest zbyt wysokie u wielu Polaków skurczowe ciśnienie tętnicze, które nie powinno przekraczać 125 mmHg.

Badania przedstawione przez prof. Tomasza Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że 10,9 mln Polaków powyżej 18. roku życia ma nadciśnienie. Wśród nich prawie 3,5 mln osób nawet o tym nie wie, a jedynie 2,7 mln jest skutecznie leczonych. Cały czas poprawia się odsetek osób skutecznie leczonych z powodu nadciśnienia. Z badań NATPOL wynika, że w latach 2010-2011 zwiększył się on z 12 do 26 proc., wciąż jednak jest on niewystarczający..

Jeszcze mniej Polaków leczy się z powodu podwyższonego poziomu całkowitego cholesterolu, przekraczającego 190 mg/dl. Z tych samych badań wynika, że jest on za wysoki u 61 proc. naszej populacji, czyli u 18 mln osób. Spośród nich aż u 65 proc. osób nie został jeszcze wykryty. Prof. Zdrojewski podreślił, że skutecznie leczonych jest tylko 8 proc. Polaków z hipercholesterolemią, u 6 proc. jest on leczony nieskutecznie, a u pozostałych 22 proc. został rozpoznany, ale nie podjęto jeszcze żadnego leczenia.

Koordynatorka kampanii ,"Ciśnienie na życie", Iwona Kubicz powiedziała, że potwierdziły to dwie poprzednie edycje akcji. Urządzone w specjalnym pojeździe tzw. mobilne centrum badań dotarło do 100 polskich miast, gdzie przeprowadzono prawie 330 tys. pomiarów ciśnienia tętniczego krwi i 130 tys. badań wieku serca. Badania te pokazały, że średni wiek serca Polaków jest średnio wyższy o 6 lat niż ich wiek metrykalny - powiedział dr Łukasz Wierucki z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. "Najstarsze" serca mają kierowcy zawodowi, u których są one aż o 13 lat starsze w porównaniu do ich wieku biologicznego. Specjalista uważa, że głównym tego powodem jest nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol i za wysoki poziom glukozy (powyżej 100 mg/dl), a także nadwaga i otyłość oraz palenie tytoniu.

Prof. Zdrojewski podkreślił, że serce można odmłodzić, trzeba tylko zmienić styl życia, a gdy jest to konieczne należy zażywać leki obniżające ciśnienie tętnicze oraz cholesterol.

Podczas tegorocznej kampanii ,,Ciśnienie na życie" mobilne centrum badań odwiedzi 50 miast, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, takich jak pomiar ciśnienia tętniczego i cholesterolu. Tym razem poza pomiarem ciśnienia tętniczego krwi będzie można sprawdzić poziom cholesterolu we krwi.

Objazd kraju rozpocznie się 18 maja w woj. podlaskim. O miejscach postoju mobilnego centrum badań można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej kampanii www.cisnienienazycie.pl.

(Źródło: PAP)