e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

GOPR i TOPR podsumowały sezon zimowy w górach 2015-04-30


Ratownicy górscy podsumowali cztery miesiące sezonu zimowego w górach. MSW poinformowało, że od grudnia do marca Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ochotnicze oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze udzieliły pomocy w sumie ponad 5 tysiącom osób.

Działania GOPR i TOPR obejmowały działania ratownicze na górskich szlakach, jak i na stokach narciarskich (na podstawie umów podpisanych z zarządzającymi tymi terenami).

GOPR ratowało 2 719 narciarzy, a TOPR pomogło 2 125 miłośnikom sportów zimowych.

Najczęstsze urazy wśród narciarzy to: otarcia, skręcenia kończyn i drobniejsze złamania. Zdarzały się też urazy kręgosłupa czy wstrząśnienia mózgu. Przed wstrząśnieniami mózgu chroni kask, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników narciarstwa.

Ratownicy tłumaczą, że najczęstszą przyczyną wypadków na stokach były niedostateczne umiejętności połączone z brawurą. Ratownicy tłumaczą, że od kilku lat obserwują wzrost liczby osób zainteresowanych sportem i turystyką górską.

Sezon zimowy w górach to także turystyka na szlakach. Zimą góry są szczególnie niebezpieczne. Od grudnia do marca ratownicy 578 razy wyruszali z pomocą na górskie szlaki. W sumie udzielili pomocy 691 osobom. Wśród tych interwencji były m.in. akcje poszukiwawcze czy wypadki na szlaku, ale także pomoc osobom, które ucierpiały w wyniku zejścia lawiny.

W 2015 r. MSW podpisało umowy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego. TOPR otrzyma od Ministerstwa 3 mln 66 tys. zł na prowadzenie działań ratowniczych oraz 2 mln 512 tys. zł na utrzymanie i remont śmigłowca ratunkowego. Natomiast GOPR na prowadzenie działań ratowniczych otrzyma 7 mln 221 tys. zł.

(Źródło: PAP)