e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Pierwszy w Polsce portal poświęcony sepsie 2015-04-30


Uruchomiono pierwszy w Polsce portal zawierający informacje na temat sepsy, ciężkiego ogólnoustrojowego zakażenia organizmu. Portal PokonacSepse.pl przeznaczony jest zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

Wzrasta liczba przypadków z ciężkimi postaciami sepsy, rozpoznanie jest często opóźnione a leczenie nieskuteczne. Portal PokonacSepse.pl ma więc pomóc we wczesnym wykrywania tego groźnego schorzenia. Zawiera informacje, czym jest sepsa, jakie niesie za sobą zagrożenia, w jaki sposób należy ją leczyć, pokazuje również jak żyć po sepsie.

W Polsce prowadzony w latach 2003-2010 rejestr przypadków ciężkiej sepsy na oddziałach intensywnej terapii wykazał, że śmiertelność tego typu zakażenia przekracza 50 proc. Oznacza to, że każdego roku z jego powodu umiera co najmniej 20 tys. osób. Często są to ludzie młodzi, a nawet dzieci i noworodki, którym nie pomagają antybiotyki i nowoczesna intensywna terapia.

Sepsę, nazywaną też posocznicą, trudno rozpoznać, gdyż jej objawy są często niejednoznaczne. Natomiast zła diagnoza lub w ogóle jej brak sprawia, że sepsa jest niewłaściwie i nieskutecznie leczona. Portal podaje, że w Polsce często rozpoznana zostaje dopiero na oddziałach intensywnej terapii, gdy chory jest już w ciężkim stanie. W Stanach Zjednoczonych 70 proc. przypadków tego zakażenia diagnozowanych jest zaraz po przewiezieniu chorego na oddział ratunkowy.

Choroba zwykle zaczyna się tuż po przebytej infekcji czy doznanym urazie, kiedy system immunologiczny człowieka jest osłabiony. Mogą ja wywołać nawet mało na ogół groźne patogeny (tzw. potencjalnie chorobotwórcze). Najczęściej są to bakterie, meningokoki, paciorkowce, gronkowce czy pałeczki okrężnicy, które wywołują infekcje w jamie brzusznej i układzie moczowym albo zapalenie płuc lub opon mózgowo-rdzeniowych. Gdy organizm jest osłabiony, wystarczy nawet zwykłe skaleczenie. Organizm człowieka zazwyczaj dobrze sobie radzi z zakażeniami, pomagają w tym również antybiotyki. Jednak u niektórych osób infekcja wymyka się spod kontroli. Gdy bakterie zaczynają się rozmnażać również we krwi, dochodzi do uogólnionej reakcji zapalnej. Choroba przebiega wtedy bardzo szybko. Serce zwalania, pęcherzyki płucne się zapadają, wątroba i nerki przestają pracować, dochodzi do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych.

Portal PokonacSepse.pl zawiera informacje na temat rozpoznawania objawów, profilaktyki oraz najnowszych wytycznych dotyczących leczenia tej choroby. Dostępne na platformie materiały opracowali eksperci z różnych dziedzin m. in. mikrobiologii, kardiologii, chirurgii, nefrologii czy pediatrii, a także specjalistów z zakresu intensywnej terapii oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

(Źródło: PAP)