e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Astma najczęstszą chorobą przewlekłą osób do 30. roku życia 2015-05-14


Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą i głównym czynnikiem ryzyka zgonu u dzieci i ludzi młodych do 30. roku życia. Poinformował o tym prof. Piotr Kuna z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji przypadającego 5 maja Światowego Dnia Astmy.

Na astmę choruje 300 mln ludzi na świecie. Jak prognozuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za 15 lat ich liczba zwiększy się do 400 mln. W Polsce choruje prawdopodobnie około 4 mln osób, najwięcej zachorowań jest wśród dzieci do piątego roku życia.

Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, dr Piotr Dąbrowiecki podkreślił, że liczba chorych na astmę cały czas się zwiększa, ale niepokoi nas również to, że u wielu pacjentów schorzenie to nie jest właściwie kontrolowane.

W Polsce astmę ma wykrytą jedynie co drugi chory. Właściwe kontrolowanie astmy jest wiodącym tematem światowego dnia tej choroby w tym roku.

Podłożem astmy jest nadwrażliwość oskrzeli, która doprowadza do skurczu oskrzeli pod wpływem różnego rodzaju bodźców, takich jak zimne powietrze, wysiłek, ostre zapachy, dym tytoniowy, a nawet śmiech, długie mówienie, zmiany pogody oraz stres i emocje.

Jak tłumaczy dr Izabela Kupryś-Lipińska z kliniki chorób wewnętrznych, astmy i alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przyczyną tej nadwrażliwości jest przewlekłe zapalenia oskrzeli, na ogół jednak związane z reakcją alergiczną, a nie jakimś zakażeniem. Infekcje wirusowe lub bakteryjne mogą u tych chorych jedynie nasilać dolegliwości. Specjalistka uważa, że u alergików skurcze oskrzeli najczęściej wywołują roztocza, na które uczulonych jest 94 proc. chorych na astmę, a także sierść psów (68 proc. uczulonych), kotów (43 proc.) oraz pleśnie (36 proc.) i pyłki roślin. U chorych tych często występują również objawy innych chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, występujący u 80 proc. chorych, a także atopowe zapalenie skóry i alergiczne zapalenie spojówek.

Dr Piotr Dąbrowiecki podkreśla, żeby zwracać uwagę zwłaszcza na duszność, świsty i kaszel, bo mogą być to pierwsze objawy astmy. Mogą one świadczyć również o innych schorzeniach płuc i oskrzeli, a nawet o chorobach serca, jednak gdy pojawiają się nagle i to pod wpływem określonych bodźców, świadczą raczej o astmie.

Z okazji Światowego Dnia Astmy opublikowano raport "Astma ciężka. Sytuacja pacjentów w Polsce". Występuje ona u 5-10 proc. chorych na astmę, ale stanowi największe wyzwanie dla lekarzy.

4 maja ruszył w Polskę spirobus, w którym będzie można bezpłatnie poddać się spirometrii. Jest to badanie, które służy wykrywaniu astmy oskrzelowej i obturacyjnej choroby płuc. Pojazd odwiedzi 100 miejscowości na terenie całego kraju (szczegółowa trasa i terminy dostępne są na stronie Fundacji NEUCA).

(Źródło: rynekzdrowia.pl)