e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Problem z leczeniem chorób rzadkich w Polsce 2015-05-14


W Polsce około 2 mln osób cierpi na rzadkie choroby. Niestety państwo nie zapewnia im właściwego leczenia. Przypomniałą o tym Nowa Trybuna Opolska w reportażu poświęconym osobo z rzadkimi schorzeniami.

Na 100 zarejestrowanych na świecie leków na choroby rzadkie, w Polsce refundowanych jest tylko 14. Nadal nie został też wdrożony Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich, do którego wprowadzenia są zobowiązane wszystkie państwa członkowskie UE.

W przypadku wielu rzadkich schorzeń medycyna nie wynalazła jeszcze leków, a nawet te, które w innych krajach są łatwo dostępne, w Polsce są nieosiągalne.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2007 r. każde państwo należące do Unii miało do końca 2013 r. przygotować i wdrożyć plan dotyczący postępowania z rzadkimi chorobami. Chodzi m.in. o udostępnianie na szerszą skalę testów genetycznych i badań przesiewowych, które pomogłyby wykrywać rzadkie choroby we wczesnym etapie, a także o zwiększenie dostępności do wysokospecjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacji. Polska jeszcze tego planu nie wdrożyła.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)