e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Światowy Dzień Tarczycy 2015-05-28


25 maja 2015 r. na całym świecie obchodzono Dzień Tarczycy. W Europie tego samego dnia rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem. Z tej okazji ruszyła kampania "Motyle pod ochroną". Eksperci podkreślają, że rak tarczycy to jeden z nowotworów, którego wskaźnik zachorowalności nadal rośnie.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynia, że w 2011 r. raka tarczycy zdiagnozowano u 2,5 tysiąca pacjentów. Szacuje się, że w Polsce każdego roku rak tarczycy może dotyczyć nawet 3,5 tysiąca osób w rożnym wieku. U kobiet występuje ponad trzykrotnie częściej niż u mężczyzn. Trudno stwierdzić, dlaczego rak tarczycy rozwija się u danej osoby. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest więsze u osób, które zostały poddane radioterapii w obrębie głowy, szyi czy klatki piersiowej.

Prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej w Centrum Onkologii w Warszawie podkreśla, że najnowsze badania Uniwersytetu Columbia w USA wskazują, że na raka tarczycy również narażone mogą być kobiety w okresie 5 lat po zakończeniu radioterapii raka piersi.

Najczęściej występującymi są rak brodawkowaty i rak pęcherzykowy - określane wspólnym mianem "dobrze zróżnicowanych". Gdy są wcześnie rozpoznane, mają bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dwa kolejne typy raka tarczycy - rak anaplastyczny i rak rdzeniasty mają odmienną biologię. Rak anaplastyczny jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. Występuje rzadko, zwykle w 7-8. dekadzie życia. Rak rdzeniasty zbudowany jest z komórek C, które są różne od komórek pęcherzykowych tarczycy. Leczenie raka rdzeniastego jest trudniejsze, a odsetek wyleczeń mniejszy chociaż wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniej terapii dają spore szanse na powrót do zdrowia - dzieje się tak niemal w 90% przypadków.

Objawami raka tarczycy są najczęściej wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi - guzki. Jego symptomem jest także powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem.

Nawet wyleczony rak tarczycy pozostawia nieodwracalne zmiany w organizmie.

Jedną z najbardziej skutecznych metod wczesnego wykrycia raka tarczycy jest USG tarczycy. Pozwala wykryć bardzo małe zmiany w strukturze gruczołu, których nie sposób wyczuć za pomocą dotyku. Badanie USG nie pokazuje charakteru zmiany (łagodna czy złośliwa), ale jego wynik umożliwia podjęcie decyzji co do dalszej diagnostyki.

Jeżeli wynik badania USG gruczołu tarczowego nie wykazuje żadnych odchyleń od stanu prawidłowego, nie ma potrzeby powtarzania badania wcześniej, niż po dwóch latach. Jeżeli w USG stwierdzono zmiany w tarczycy, konieczna jest ocena specjalisty endokrynologa i ewentualnie biopsja tarczycy.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)