e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Polacy piją za mało wody 2015-06-25


Z badań TNS Polska wynika, że Polacy piją mniej płynów niż zalecają eksperci. 43 proc. ich dziennego spożycia to płyny gorące i słodzone, czysta woda to tylko 28 proc. Wyniki badania zaprezentowano podczas zorganizowanej debaty "Woda na zdrowie!" w Warszawie.

Z badania TNS Polska wynika, że statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,64 litra płynów; 6 mln z nich pije tylko 1,20 litra. Rekomendowaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ilość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 41 proc. Polek i 22 proc. Polaków.

Aż 43 proc. wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów to napoje gorące, najczęściej z dodatkiem cukru. Woda stanowi tylko 28 proc. z nich. Eksperci zalecają, by było to 60-80 proc. Okazuje się, że Polacy spożywają więcej herbaty niż Niemcy czy Brytyjczycy.

Grupą, która pije wystarczającą ilość płynów, są dzieci – te w wieku 3-6 lat piją ich 1,33 litra, podczas gdy EFSA zaleca im spożycie 1,30 litra. Mimo to, aż 60 proc. tych napojów zawiera cukier - naturalny bądź są dosładzane.

Psycholożka z Centrum Zdrowia Dziecka Justyna Korzeniewska podkreśla, że nawyk picia wody łatwiej jest wyrobić w okresie dzieciństwa niż później. Rodzice sami powinni dawać dzieciom przykład i pić wodę. Także prof. Janusz Książyk z Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci ocenił, że do picia wody łatwiej jest zachęcić młodsze dzieci niż nastolatki, które ulegają niezdrowym modom, przez co piją napoje słodzone, w tym tzw. energetyki, które są szkodliwe dla organizmu młodego człowieka.

Prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka dodała, że o zalecanym dziennym spożyciu płynów powinny pamiętać zwłaszcza kobiety w ciąży i karmiące. W przypadku tych pierwszych jest ono bowiem o 300 ml większe, a drugich - nawet o 600-800 ml. Podkreśliła, że woda, którą powinny pić, powinna być niskozmineralizowana i niskosodowa oraz zawierać możliwie niewielkie ilości siarki.

Dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia podkreśliła, że o piciu odpowiedniej ilości płynów powinny pamiętać zwłaszcza osoby starsze, bowiem zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie po 65. roku życia sprawiają, że pragnienie jest słabiej odczuwane. Zbyt niskie spożycie płynów przez seniorów przyspiesza procesy degeneracyjne zachodzące w organizmie.

Debata została zorganizowane w ramach startującego programu "Woda na Start". Celem tego programu jest uświadamianie Polakom wpływu prawidłowego nawodnienia na nasze zdrowie i samopoczucie oraz edukacja na temat roli wody w prawidłowej diecie.

(Źródło: PAP)