e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Niektóre leki stosowane podczas upałów mogą działać inaczej 2015-07-22


Konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej podał, że niektóre powszechnie stosowane leki podczas upałów mogą spowodować nieoczekiwane reakcje organizmu. Uważać powinny przede wszystkim osoby, które zażywają leki moczopędne, chemioterapeutyki stosowane na zakażenia czy preparaty z dziurawca.

Według prof. Bogusława Okopienia, konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej, największą i najbardziej narażoną grupą są osoby chorujące na tak nadciśnienie czy niewydolność serca, którym lekarze zapisują leki moczopędne, aby odbarczyć serce i zmniejszyć obrzęki. Jeśli podczas upałów tacy chorzy nie wypijają jednocześnie odpowiedniej ilości płynów, grozi im odwodnienie, które może doprowadzić nawet do zagrożenia życia.

Inną grupą ryzyka są osoby przyjmujące chemioterapeutyki stosowane w zakażeniach dróg moczowych, dróg oddechowych, zakażeniach skóry. Gdy taki pacjent wyjdzie na dłużej na światło słoneczne, może doznać ciężkiego oparzenia bądź zapalenia złuszczającego skóry. Nie każdego to spotka, ale jeśli już to się stanie, to jest to niemal stan zagrożenia życia.

Uczulenie na słońce może się też pojawić u osób przyjmujących preparaty z dziurawca.

Przegrzanie grozi również osobom, przyjmującym stosowane podczas przeziębienia preparaty zawierające pochodne efedryny, a także zażywającym neuroleptyki, antydepresanty oraz leki przeciwhistaminowe stosowane w leczeniu alergii.

Podczas upałów powinniśmy wypijać 2- 2,5 litra płynów.

Innym problemem jest przechowywanie leków podczas upałów. Większość leków można bezpiecznie trzymać w temperaturze pokojowej, zgodnie z wytycznymi w załączonej ulotce. Nie wolno zostawiać leków w nagrzanym samochodzie.

(Źródło: PAP)