e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Na Mazowszu wzrosła liczba pobrań narządów do przeszczepów 2015-07-22


Od 2010 roku na Mazowszu liczba pobrań od zmarłych dawców wzrosła prawie dwukrotnie. Jest to efekt m.in. kolejnych spotkań w szpitalach w ramach programu "Partnerstwo dla transplantacji".

Z inicjatywy wojewody mazowieckiego w 2010 roku ruszył program "Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim". Koordynatorem projektu został prof. Paweł Nyckowski.

Założeniem programu jest zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów.

Można umówić się na spotkanie z udziałem przedstawicieli szpitali i konsultantów wojewódzkich, w szpitalach tworzone są stanowiska dla koordynatorów pobrań oraz koordynatorów pobrań narządów od dawców żywych w stacjach dializ.

W 2010 roku wskaźnik dawców na 1 mln mieszkańców wynosił 9,4, a w 2014 - 19,4. Więcej jest również szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych - w 2010 roku było ich 16, a w 2014 - 42.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)