e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Wszczepienie nowej endoprotezy 2006-04-11


W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację wszczepienia endoprotezy rosnącej nowego typu.

Implantację wykonano u 14-letniego chłopca z nowotworem złośliwym - mięsakiem Ewinga. Trwała ona około 3 godzin.
Nowotwór zaatakował lewą kość udową 14-letniego chłopca. Trzeba było wyciąć 19-centymetrowy odcinek kości. W miejsce tej kości wszczepiono mu robioną na zamówienie, rosnącą endoprotezę.

Implant nie powoduje żadnych reakcji odrzucania i zmniejsza ryzyko infekcji dzięki temu, że jest wykonany z tytanu pokrytego ceramiczną powłoką. Za sprawą silnika i trzech sprzęgieł może się on wydłużyć w sumie o kilka centymetrów. Można go również skrócić, by operacyjnie wymienić element konstrukcyjny na dłuższy. Dotychczas w Polsce wszczepiano protezy które mogły być tylko wydłużane.
Dzięki endoprotezie nie trzeba dokonywać amputacji. Endoproteza zastępuje zaatakowaną przez nowotwór kość udową, piszczel czy kość ramieniową. Rosnąca endoproteza pozwala uniknąć ciągłych operacji związanych z rozwojem dziecka. Podczas wizyt, można odpowiednim sygnałem uruchomić zasilany idukcyjnie silnik, by kończyna wydłużyła się o kilka milimetrów, jeżeli jest to potrzebne. Taki zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny.

Ministerstwo Zdrowia finansuje program dzięki któremu co roku będzie można sfinansować około 50 zabiegów wszczepiania nowoczesnych endoprotez. Leczenie operacyjne musi być uzupełnione chemioterapią.

Źródło: Polska Agencja Prasowa