e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Postulaty kardiologów na konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i sejmowej komisji zdrowia 2017-03-30


We wtorek 21.03.2017 w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Asocjacji Interwencji Sercowo - Naczyniowych PTK. Na konferencji poruszana była problematyka śmiertelności Polaków wynikająca z chorób układu krążenia - głównie zawałów. Kardiolodzy interweniowali w sprawie nieuwzględnienia poziomu sercowo-naczyniowego w sieci szpitali.

"W gronie kardiologów zaproponowaliśmy kilka postulatów, które chcemy, żeby były osią rozmów z administracją. Mianowicie chcemy, by ośrodki Kardiologii Inwazyjnej współpracowały z siecią Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sądzimy, że charakter naszej pracy absolutnie to uzasadnia" - powiedział prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kardiolodzy pokazują, że to, co dzisiaj chce tworzyć Ministerstwo Zdrowia, w kardiologii istnieje od 10 lat. Prof. Jacek Legutko, przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo - Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, apelował do Ministerstwa Zdrowia, żeby swoją reformą nie zniszczyli tego, co w Polsce zostało już zbudowane.

"To jest sieć wysokospecjalistycznych ośrodków kardiologicznych współpracujących ze sobą w zabiegach ratujących życie również z dużymi regionalnymi ośrodkami kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej i tworzą model, który przekłada się na bardzo dobre wyniki leczenia. Naszą intencją dzisiaj było, aby zapewnić temu modelowi dalsze funkcjonowanie" - powiedział prof. Jacek Legutko

Jak zauważył prof. Dariusz Dudek definicja sieci nie została jeszcze odpowiednio sprecyzowana: "Hasło jest ciągle to samo, natomiast definicja tego zagadnienia jest zupełnie inna. Jeżeli sieć szpitali jest siecią, która zabezpiecza system państwowy i do tego są konkursy uzupełniające o odpowiedniej wartości finansowej, o czym mówi pan prezes Jacyna, to może to ma sens. Natomiast my to musimy wiedzieć, bo tu trzeba rozmawiać o finansach, liczbach i strukturze".

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Jacyna podsumował konferencję zapewnieniem, że 154 ośrodki kardiologiczne, również monoprofilowe, otrzymają finansowanie z NFZ oraz zapewnił o chęci dalszej współpracy i dialogu z kardilogami.

 

Źródło: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne