e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Minister Rafalska otworzyła Środowiskowy Dom Samopomocy 2017-05-12


Minister Elżbieta Rafalska wraz z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem wzięli udział w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowcu w gminie Deszczno w województwie lubuskim. Dom powstał w zmodernizowanym budynku zamkniętej szkoły.

Prowadzenie ŚDS jest zadaniem zleconym, w pełni finansowanym z budżetu państwa. Organ prowadzący otrzymuje na jednego podopiecznego dotację w wysokości 1 268 zł miesięcznie. W całej Polsce funkcjonują 774 takie placówki mając pod opieką ponad 29 tys. osób niepełnosprawnych intelektualnie. W skali kraju takich domów nie ma w 42 powiatach.

"Naszym celem, naszym zadaniem, jako organizatora tego zadania jest doprowadzenie do tego, żeby te białe plamy, czyli te powiaty, w których nie ma ŚDS-ów zamieniły się w miejsca, w których byłaby oferta funkcjonowania chociaż jednego takiego domu (…) Dla mnie, jako ministra i kogoś, kto odpowiada za realizację tego zadania, kluczowa jest dobra współpraca z partnerem takim, jakim jest samorząd" – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

Na zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzozowcu uczęszcza 25 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dowożeni są transportem opłacanym przez samorząd. Na miejscu są pod opieką fachowej kadry, uczą się m.in. wykonywania podstawowych czynności potrzebnych w domu, mają zajęcia artystyczne i rehabilitację.

 

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej