e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

CAREFOR wzywa UE do ochrony niezależnych badań naukowych 2017-08-18


W artykule opublikowanym w ESMO Open, trzy czołowe europejskie organizacje zajmujące się walką z nowotworami zwróciły się z prośbą do UE o szybkie zwiększenie wsparcia dla niezależnych badań naukowych na rzecz pacjentów cierpiących na raka (http://esmoopen.bmj.com/content/2/3/e000187).

"Niezależne badania naukowe są zagrożone z powodu braku funduszy i odpowiednich przepisów - powiedział Rolf Stahel, były prezes ESMO i współzałożyciel CAREFOR. - Dzięki bliskiej współpracy z instytucjami UE możemy zadbać o odpowiednie ramy prawne i dążyć do miana najlepszego miejsca do prowadzenia badań i innowacyjnych działań na rzecz pacjentów zmagających się z nowotworami" - dodał.

Głównymi obszarami, które skorzystałyby na badaniach naukowych są spersonalizowane usługi medyczne, innowacje ukierunkowane na pacjenta i rzadkie choroby nowotworowe.

"Głównymi kwestiami, którymi chcielibyśmy zainteresować instytucje UE są: odpowiednie wdrożenie przepisów z zakresu badań klinicznych i ochrony danych, potrzeba finansowania niezależnych badań, czy potrzeba stworzenia warunków do współpracy akademickiej - wyjaśnił Stahel. - Wzywamy także do stworzenia wspólnej unijnej bazy danych uwzgledniającej wszystkie badania kliniczne prowadzone w Europie".

Oprócz tego, najważniejszymi kwestiami poruszonymi w liście CAREFOR są: koszty leczenia pacjentów nowotworowych, potrzeba niezależnych, wspólnych, wysokiej jakości biobanków, przyjęcie nowych metodyk w zakresie opracowywania dowodów naukowych oraz oceny, wykorzystywania i ochrony danych w formie elektronicznej na temat pacjentów.

"Niezależne badania naukowe pozwalają oszczędzić czas, zmniejszyć koszty i przyśpieszyć komercjalizację leków oraz ułatwić pacjentom dostęp do nich" - stwierdził Stahel.

CAREFOR (Forum na rzecz klinicznych badań naukowych nad chorobami nowotworowymi) to wspólna inicjatywa EACR (Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Badań nad Chorobami Nowotworowymi), EORTC (Europejska Organizacja na Rzecz Badań i Leczenia Chorób Nowotworowych) i ESMO (Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej).

Pełna wersja artykułu

ESMO to czołowa organizacja zawodowa z branży onkologii klinicznej zrzeszająca 16 tys. członków – specjalistów ds. onkologii - z ponad 130 krajów z całego świata.

 

Źródło: Europejskie towarzystwo onkologii klinicznej (ESMO)