e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Innowacje technologiczne szansą na poprawę stanu jednostek ochrony zdrowia w Polsce 2017-10-12


Przed polskimi instytucjami ochrony zdrowia stoją ogromne wyzwania w postaci dostosowania systemu dokumentacji do regulacji UE o ochronie danych osobowych, które wejdą w życie w maju 2018 r. oraz konieczność sprostania przepisom dotyczącym Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Mogą w tym pomóc innowacyjne rozwiązania technologiczne, które znacznie poprawiają efektywność gromadzenia, przechowywania, a także udostępniania dokumentacji medycznej pomiędzy lekarzami i szpitalami. W konsekwencji można ograniczyć m.in. czas oczekiwania na zabiegi medyczne. O nowych technologiach w instytucjach medycznych rozmawiali w czwartek uczestnicy Konferencji „Innowacje w Ochronie Zdrowia” w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W maju 2018 r. w Polsce zacznie obowiązywać rozporządzenie UE dotyczące ochrony danych osobowych RODO. Każda instytucja będzie musiała wdrożyć odpowiednie procedury bezpieczeństwa i zbudować system raportowania. Szpitale oraz placówki medyczne właśnie teraz mają czas na przygotowanie swoich systemów do nowych regulacji.

„To duże wyzwanie dla placówek ochrony zdrowia. Dlatego Ricoh dostarcza im narzędzia, które umożliwią szybkie dostosowanie do tych regulacji. Zajmujemy się skanowaniem dokumentacji medycznej, przetwarzaniem jej przetwarzaniem, udostępnianiem w odpowiedni sposób, ale przede wszystkim zabezpieczaniem tych informacji tak, by nie trafiły w niepowołane ręce” - powiedział podczas konferencji dyrektor zarządzający Ricoh Polska, Tomasz Nazaruk.

Jak wyjaśnił, efektywny system zarządzania danymi i przepływem informacji jest konieczny, by zwiększyć przepustowość jednostek medycznych. „Bardzo ważna jest tu komunikacja z pacjentem i ułatwienie tego procesu. Według danych ujawnionych w zeszłym roku przez Mazowiecki NFZ tylko w ciągu trzech miesięcy w województwie mazowieckim pacjenci nie przyszli na 8,5 tysiąca umówionych wizyt. Jest więc nad czym pracować” - dodał Tomasz Nazaruk.

O doświadczeniach Katalonii, w której funkcjonuje zintegrowany system zarządzania dokumentacją medyczną „E-Health” mówił Tino Marti, konsultant katalońskiego Ministerstwa Zdrowia i WHO.

„System E-Health istnieje w Katalonii od ponad 15 lat. Zauważamy wiele korzyści, zarówno w obszarze administracji ochrony zdrowia, jak i wśród pacjentów” - podkreślił Tino Marti. Według niego, m.in. ograniczony został czas oczekiwania przez pacjentów na wizyty i zabiegi, bo system uniemożliwia zapisywanie na ten sam zabieg w wielu placówkach.

„Wszystkie informacje są zintegrowane na jednej platformie. Lekarze pierwszego kontaktu widzą dokumentację medyczną pacjenta ze szpitala u siebie w przychodni i odwrotnie: w szpitalu udostępniona jest cała dokumentacja doraźnego leczenia u lekarza pierwszego kontaktu” - tłumaczył.

„Jakość świadczonych usług poprawiła się; wiedza o poszczególnych pacjentach jest znacznie lepsza, dokładniejsza i dostępna od ręki. Np. lekarz pogotowia ratunkowego, który ratuje pacjenta po wypadku, wie, czy jest on na coś uczulony czy nie” - wyjaśnił Tino Martin.

Innowacje technologiczne w medycynie to również wykorzystanie technologii drukowania 3D. Mówił o tym David Winkler, Global Leader w Ricoh Healthcare Industry.

„Technologia druku 3D ma wiele różnych zastosowań w medycynie. Jednym z nich jest tzw. bioprinting 3D i jego wpływ na procesy odtwarzania tkanek ludzkich na potrzeby medycyny regeneracyjnej. Wychodzimy od naszych technologii druku, które nieustannie ulepszamy od kilkudziesięciu lat i wykorzystujemy tę wiedzę, aby opracowywać metody nanoszenia próbek DNA i komórek na specjalne płytki, co umożliwia odtworzenie tkanek ludzkich” - powiedział David Winkler. Jak podkreślił, rozwiązania te mają szereg zastosowań w opiece zdrowotnej. „Są niezwykle użyteczne w badaniach genetycznych, trójwymiarowych badaniach komórek macierzystych i badaniach toksykologicznych, zwiększając dokładność wyników oraz umożliwiając wyeliminowanie lub zredukowanie możliwości błędu ludzkiego w tego rodzaju procesach” - zaznaczył.

W konferencji wzięło udział kilkuset uczestników. Podczas spotkania przedstawiono innowacyjne rozwiązania wspierające postęp naukowy, technologiczny oraz organizacyjny w instytucjach związanych z ochroną zdrowia. Wśród nich znajdują się najważniejsze projekty programu STRATEGMED, a także ciekawe rozwiązania międzynarodowe m.in. rozwijany przez Ricoh druk 3D z wykorzystaniem komórek macierzystych. Uczestnicy konferencji mogli również poznać możliwości interaktywnych tablic Ricoh z kognitywną platformą IBM Watson - urządzenie reaguje na komendy głosowe, może samodzielnie sporządzać notatki podczas spotkania, a nawet przetłumaczyć je na kilka języków.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, a także rektora WUW prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia, dyrektora NCBR prof. dr hab. inż. Macieja Chorowskiego i Fundacji „Teraz Polska”.

Partnerem technologicznym oraz merytorycznym konferencji była firma Ricoh.

 

Źródło: Centrum Prasowe PAP