e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Czy Polacy wiedzą jak dbać o serce? 2006-05-23


W Warszawie odbył się Kongres "Akademickie Dni Kardiologiczne". Prof. Mirosław Dłużniewski uważa, że Polacy często nie zdają sobie sprawy, że niby niegroźne objawy, takie jak np. otłuszczenie brzucha, mogą być oznakom poważnej choroby, która zagraża ich sercom.

Wiedza na temat profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych w społeczeństwie jest bardzo mała.
Jednak nawet osoba, która bardzo dobrze się czuje, może, cierpieć na tzw. zespół mataboliczny (ZM). Objawem zespołu matabolicznego jest m.in. otyłość w okolicy brzucha. Niepokoić mogą się mężczyźni, których obwód w pasie przekracza 102 cm i kobiety, które w talii mają powyżej 88 cm w pasie. Problem mogą wykryć również badania laboratoryjne. Objawy zespołu metabolicznego to również:

  • podwyższony poziom trójglicerydów,
  • obniżony HDL cholesterol (tzw. dobry cholesterol),
  • podwyższone ciśnienie krwi i poziom zawartej w niej glukozy.

Zespół mataboliczny może doprowadzić do wystąpienia choroby wieńcowej. Obecne w organizmie pacjenta małe, gęste cząsteczki tłuszczu LDL mogą doprowadzić do powstawania w naczyniach krwionośnych złogów. Złogi te zmniejszają przepływ krwi. Dodatkowo zgromadzona na brzuchu tkanka tłuszczowa jest źródłem toksyn. Przedostają się one do krwi i mogą uszkadzać ściany tętnic i żył, a także serce.

Przyczyna powstawania zespołu matabolicznego to tryb życia. Nadmierna ilość tłuszczu i cukru w pokarmie, brak ruchu, palenie papierosów i picie piwa sprzyjają powstawaniu zagrażającego życiu "brzuszka". Trzeba zwracać uwagę na to ile tłuszczu się zjada, i także w jakim czasie. Organizm nie jest w stanie przerobić dużej ilości tłuszczu, który się zjadło w krótkim czasie i zamienić na tkankę tłuszczową. Następuje więc otłuszczenie wątroby, która pracuje mniej wydajnie, może dojść do otłuszczenia trzustki, a także do otłuszczenia serca i zmniejszenia jego wydolności.

Organizatorzy kongresu przeprowadzili darmowe badania warszawiaków, którzy chcieli sprawdzić czy zespół metaboliczny im nie zagraża. Specjaliści ważyli i mierzyli chętnych, sprawdzali poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, wykonali badania ekg i echo serca. Udzielali porady lekarskiej i dietetycznej.

Kongres "Akademickie Dni Kardiologiczne" odbył się po raz pierwszy. Udział w nim wzięło około 1000 lekarzy kardiologów i studentów medycyny. Impreza odbywa się w nowoczesnym budynku dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie, który jest wyposażonym m.in. w sprzęt do przeprowadzania na żywo transmisji operacji chirurgicznej.

Lekarze mogli też obejrzeć transmisję operacji wszczepienia zastawki serca, wykonanej przez prof. Kazimierza Suwalskiego z AM w Warszawie.

Źródło: PAP