e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Lekarze dorabiają za granicą 2006-06-06


Wielu lekarzy domowych z Polski wyjeżdża na weekend na dyżury do Wielkiej Brytanii. Przez jedną sobotę i niedzielę mogą zarobić kilka razy więcej niż w Polsce przez cały miesiąc.

Lekarze nie mówią o weekendowych wyjazdach, ponieważ boją się reakcji pracodawców w Polsce. W jednym tylko hrabstwie Dorset w południowo-zachodniej Anglii za nieprzerwany dyżur od piątku wieczór do niedzieli wieczór polski lekarz może zarobić nawet 3,3 tys. funtów, czyli 18,8 tys. zł. Pracując w miarę normalnie przez dwa dni weekendu, lekarz domowy może dostać w tym samym Dorset prawie 2,5 tys. funtów, czyli ok. 14,2 tys. zł. Brytyjczycy gwarantują czasem także przelot, transport na terenie Wielkiej Brytanii oraz zakwaterowanie.

Przeciętne miesięczne zarobki lekarza w Polsce to ok. 1,5 tys. zł miesięcznie, a z dyżurami w szpitalu to około 3 tys. zł.

Lekarze, którzy wyjeżdżają do hrabstwa Dorset, mogą wybrać jedną z trzech form pracy:

  • pierwsza forma to dyżur lekarski przy telefonie i komputerze. Telefony odbiera i selekcjonuje doświadczona pielęgniarka recepcjonistka. Gdy ona przekaże telefon lekarzowi, to musi on ustalić wstępną diagnozę po rozmowie z chorym i dalej pokierować pacjenta. W razie wątpliwości lekarz konsultuje się z drugim doktorem;
  • druga forma dyżuru to przyjmowanie pacjentów w jednych z ośrodków zdrowia. Lekarz bada, doradza i wypisuje recepty. Robi więc dokładnie to samo, co robią lekarze w przychodniach rejonowych w Polsce;
  • trzecia forma to wizyty w domach chorych. Lekarz jeździ samochodem wyposażonym w lekarstwa i niezbędny sprzęt medyczny. Samochód prowadzi szofer, który dobrze zna okolicę. Lekarz jadący na wizytę domową opiera się na wstępnej diagnozie, którą przedstawił mu lekarz przyjmujący zlecenie przez telefon. Po odbytej wizycie lekarz musi zapisać jej przebieg i zaordynowane leczenie w komputerowym rejestrze ośrodka zdrowia.
Nie wiadomo ilu lekarzy lata na dyżury do Wielkiej Brytanii. Łódzka Izba Lekarska organizuje co miesiąc spotkania informacyjne dla lekarzy, którzy są zainteresowani weekendowymi wyjazdami. Na spotkania przychodzi około 50 osób.

Według dziennika "The Irish News" brytyjscy pacjenci są zadowoleni z usług Polaków.

Źródło: Gazeta.pl