e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Niepełnosprawni w szkołach 2006-06-06


Coraz więcej szkół przyjmuje niepełnosprawne dzieci. Niestety, niepełnosprawne dzieci przyjmowane są często jedynie z chęci przeciwdziałania skutkom niżu demograficznego.

Niepełnosprawni uczniowie chodzą obecnie do szkół specjalnych, szkół integracyjnych lub klas integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych. Powodem przyjęć do szkół ogólnodostępnych jest najczęściej przeciwdziałanie skutkom niżu demograficznego. Dzięki temu funkcjonowanie placówek nie jest zagrożone i nie muszą zwalniać pracowników.
Aby zmniejszyć zwalnianie nauczycieli, poradnie psychologiczno-pedagogiczne w stosunku do niepełnosprawnych dzieci często orzekają także potrzebę nauczania indywidualnego.

Wiele polskich szkół nie jest jednak przygotowana do pracy z niepełnosprawnymi uczniami. Przedstawiciele organizacji pozarządowych uważają że, kształcenie integracyjne wraz ze sprawnymi rówieśnikami to najlepszy sposób rehabilitacji. Trzeba jednak zapewnić niepełnosprawnym dzieciom odpowiednie metody nauczania i sprzęt edukacyjny.
Trzeba jednak pamiętać, że uczniowie z pewnymi rodzajami niepełnosprawności mogą uczyć się tylko i wyłącznie w szkołach specjalnych. Takie szkoły mają problemy finansowe, nie mają odpowiedniej kadry i sprzętu. Trudno też w obecnych warunkach utworzyć tego typu instytucję lub rozszerzyć jej działalność.

Źródło: Gazeta prawna