e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Możemy leczyć się w całej Unii 2006-07-18


Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jeżeli na przykład na endoprotezę czeka się zbyt długo to można się leczyć za granicą, a NFZ będzie musiał za to zapłacić.

To orzeczenie w sprawie Brytyjki Yvonne Watts dla wszystkich pacjentów w Unii czyli także dla Polaków jest kluczowe. Yvonne Watts po roku czekania na operację w Wielkiej Brytanii postanowiła poddać się zabiegowi we Francji. Zapłaciła za operację z własnych pieniędzy, potem zażądała zwrotu pieniędzy od Bedford Primary Care Trust, czyli angielskiego odpowiednika Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawa trafiła do unijnego sądu najwyższego szczebla -Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który przyznał jej rację. Inni pacjenci z całej UE również mogą walczyć o zwrot pieniędzy za leczenie za granicą.
Sędziowie uznali, że Yvonne Watts mogła się starać o zwrot kosztów leczenia, choć nie było zagrożone jej życie i zdrowie. Trybunał stwierdził, że pacjenta nie wolno narażać na wielomiesięczne oczekiwanie na zabieg.

W angielskich szpitalach na leczenie czeka się czasami dłużej niż w Polsce. Angielski system służby zdrowia niewiele się różni od polskiego. W kraju i w Anglii są listy oczekujących.

Obecnie z Polski na leczenie za granicę wyjeżdża co roku od kilku do kilkunastu osób, głównie do Niemiec. Najczęściej poddają się skomplikowanym zabiegom okulistycznym, za które płaci Narodowy Fundusz Zdrowia albo Ministerstwo Zdrowia. Za granice wyjeżdżają pacjenci z bardzo rzadkimi chorobami i przechodzą skomplikowane zabiegi. wicedyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Roman Kolak mówi, że pamięta, by jakiś chory składał wniosek o sfinansowanie zagranicznego leczenia i powoływał się na długie oczekiwanie na operację.
Eksperci uważają, że Polacy nie idą do Trybunału jak Yvonne Watts, ponieważ nie wiedzą, że mają takie prawo. Jeśli jednak Polacy zaczną walczyć o zwrot kosztów, to może rządzący będą musieli w końcu rozwiązać problem kolejek w służbie zdrowia.

Źródło: Rzeczpospolita