e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kto powinien finansować zapłodnienie in vitro 2006-09-12


Czy zapłodnienie in vitro powinno być finansowane przez państwo? Nad tym musi się zastanowić Narodowy Fundusz Zdrowia.

Co roku 3,5 tysiąca par decyduje się na zabieg in vitro. Za wykonanie zabiegu płacą z własnych pieniędzy, a jest to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedna z par, której NFZ odmówił sfinansowania takiego leczenia, oddała Fundusz do sądu. Para wygrała a NFZ musi rozpatrzyć sprawę jeszcze raz.

NFZ tłumaczył się, że metoda in vitro nie leczy bezpłodności. Jest jedynie sposobem na ominięcie problemów zdrowotnych, które uniemożliwiają urodzenie dziecka. NFZ wyjaśnia, że w tym przypadku nie ma do czynienia z tzw. świadczeniem medycznym i Fundusz nie może za to zapłacić. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje natomiast niepłodność za chorobę

Sąd uznał, że to tłumaczenie nie wystarczy i NFZ ma jeszcze raz uzasadnić, dlaczego nie zgadza się na finansowanie zabiegu in vitro.

O finansowaniu in vitro ze środków publicznych, zdecydował poprzedni Sejm. Takie rozwiązanie nigdy jednak nie zaczęło funkcjonować. Fundusz nie podpisał z żadną placówką kontraktów na wykonywanie zabiegów in vitro. Obecny rząd zdecydował, że za zabiegi płacić nie będzie.

Sam zabieg in vitro kosztuje około 2,8 tysiąca złotych, a drugie tyle kosztują leki. Gdy po pierwszym zabiegu dziecko się nie urodzi i zabieg wykonuje się drugi raz, koszty są niższe i wynoszą około 1500 złotych.

Źródło: Rzeczpospolita