e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Walka z anoreksją u młodzieży 2006-10-10


W Suwałkach rozpoczął się program pt. "Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny", który przygotował urząd miasta. Będą w nim brali udział uczniowie drugich klas ponadgimnazjalnych w Suwałkach.

W zajęciach z młodzieżą będą uczestniczyć lekarze rodzinni.
Do tej pory z zajęć o anoreksji skorzystało w Suwałkach prawie 8 tys. uczniów. Program jest realizowany od dwóch lat, jednak dopiero teraz ustalono grupę docelową jaką jest młodzież drugich klas szkół średnich.

Program rozpoczął się spotkaniem organizacyjnym w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. Nauczyciele i lekarze będą spotykać się z młodzieżą we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Suwałkach. Potem specjalistów będzie można odwiedzić w ich gabinetach.

Objawami anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, przede wszystkim u dziewcząt. Anoreksja i bulimia to bardzo niebezpieczne choroby, które mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a nawet do śmierci. Osoby, które cierpią na anoreksję często znają na pamięć tabele kalorii. Cały czas myślą o tym, ile jeszcze muszą schudnąć. Jedzą coraz mniej, aż w końcu przestają w ogóle jeść. Mogą też zadręczać się ciągłymi ćwiczeniami fizycznymi.

Źródło: PAP