e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Rak piersi od A do Z. Amazonki - nadzieją chorych na raka 2006-12-05


Polska Unia Onkologii i Federacja Stowarzyszeń Amazonki w Polsce realizują społeczny program edukacyjny: "Rak piersi od A do Z. Amazonki - nadzieją chorych na raka". Program skierowany jest do kobiet chorych na raka i tych, które wygrały z chorobą.

Program jest cyklem regionalnych konferencji. Są to spotkania kobiet z problemem onkologicznym z lekarzami i specjalistami. Spotkania mają na celu poszerzanie wiedzy na temat metod leczenia, zagrożeń chorobą nowotworową. Mają tez wspierać osoby, które zachorowały. Niedawno taka konferencja odbyła się w Białymstoku.

Co roku w Polsce wykrywa się raka piersi u ok. 12. tys. kobiet. Jest to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Prawie połowa pacjentek umiera ze względu na zbyt późne wykrycie choroby.

Kobiety dotknięte rakiem piersi, które skupiają kluby Amazonek w Polsce, ciągle potrzebują wiedzy, jak sobie radzić z chorobą. Muszą wiedzieć np. jak korzystać z rehabilitacji i jakie są jej rodzaje, gdzie szukać wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, gdzie można znaleźć wsparcie psychologiczne, jak podnosić jakość życia w chorobie, jakie prawa mają pacjenci.

Prof. Marek Wojtukiewicz z Akademii Medycznej w Białymstoku, regionalny konsultant ds. onkologii klinicznej, uważa, że pacjentki mają dość duży dostęp do badań profilaktycznych. Jest wiele akcji społecznych, które zachęcają do bezpłatnych badań. Niestety kobiety niechętnie zgłaszają się na badania.

Poważnym problemem w kraju jest to, że aż 80 proc. chorych na raka zgłasza się do lekarza za późno.

Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder uważa, że jeśli uda się dokładnie realizować przyjęty w Polsce ustawą sejmową Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, to powinno się udać uratować za 10-15 lat około 20-30 tys. osób.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych przyjęto w 2006 roku i ma obowiązywać do roku 2015. Rocznie na realizację programu ma być wydawanych 250 mln zł. 200 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a pozostałe środki mają być zdobywane z innych źródeł. Ma zostać także zakupiony do szpitali specjalistyczny sprzęt głównie do radioterapii.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki to około 12 tys. pacjentek, skupionych w 160 klubach w całym kraju.

Źródło: PAP