e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Szkoły specjalne 2006-12-05


Wzrosła liczba uczniów szkół integracyjnych, natomiast zmniejszyła się liczba osób uczęszczających do placówek specjalnych.

O 17 procent wzrosła liczba uczniów, które uczęszczają do integracyjnego gimnazjum (5225 osób), w porównaniu z rokiem 2004. Więcej niepełnosprawnych dzieci uczęszcza również do integracyjnych szkół podstawowych (13,6 tys.) oraz gimnazjów ogólnodostępnych (28,3 tys.). W sumie we wszystkich szkołach, gdzie razem kształcą się dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne, uczy się ponad 68 tys. uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Z kolei liczba uczniów, którzy uczęszczają do szkół specjalnych zmniejszyła się o 3 tys. Możliwe, że jest to spowodowane przechodzeniem coraz większej liczby dzieci do placówek integracyjnych.

W 2005 roku o około 5 procent spadła również liczba dzieci objętych indywidualnym tokiem nauczania. Wcześniej samorządowcy wymuszali na poradniach psychologiczno-pedagogicznych orzekanie takiego trybu nauczania. Tak oszczędzali oni na organizacji szkół i klas integracyjnych, a także zapewniali pracę nauczycielom, którzy mieli niepełne etaty.

Źródło: Gazeta Prawna