e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowoczesna kardiologia w Kędzierzynie-Koźlu 2007-03-27


W Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie) został otwarty oddział kardiologii inwazyjnej, angiologii i elektrokardiologii.

Dzięki nowemu oddziałowi zmniejszą się kolejki w regionie do planowej koronarografii z roku do trzech miesięcy. Od początku stycznia, kiedy oddział zaczął częściowo funkcjonować, kędzierzyńsko-kozielska kardiologia wykonała 160 koronarografii. Do tej pory na wykonanie tego zabiegu w Opolu czekało średnio 500 osób.

Na oddziale znajduje się dwadzieścia łóżek. Mogą się tam odbywać takie zabiegi jak cewnikowanie serca i dużych naczyń w celach diagnostycznych i terapeutycznych. Fachową opiekę lekarską otrzymają tam także pacjenci po zawałach serca i z zaostrzoną chorobą wieńcową, chorzy wymagający implantacji rozruszników. Na odział przyjmowane będą również osoby z miażdżycą tętnic wieńcowych i obwodowych.

Jest to piąta placówka stworzona przez Polsko-Amerykańską Klinikę Serca. Inne znajdują się w Ustroniu, Bielsku-Białej, Mielcu i Dąbrowie Górniczej. Za kwotę ponad 10 mln zł wybudowano od podstaw nowy pawilon oraz wyposażono oddział w specjalistyczny sprzęt. Na oddziale znajduje się m.in. najnowocześniejszy w kraju angiograf, który pozwala na dokładną diagnostykę naczyń wieńcowych oraz angioplastykę tętnic wieńcowych i obwodowych.

W nowym oddziale pracę znalazło kilkunastu kardiologów, ponad 20 pielęgniarek i personel pomocniczy. Ordynatorem oddziału został dr Janusz Prokopczuk, lekarz mieszkający w Kędzierzynie-Koźlu, ale dotychczas pracujący w Zabrzu oraz USA.
Od 1 kwietnia poradnia kardiologiczna będzie miała kontrakt z NFZ.

Spośród czterdziestomilionowej populacji mieszkańców Polski, około 5 milionów zapada na choroby układu krążenia. Szacuje się, że co roku w Polsce na zawał serca choruje około 100 tysięcy osób.

Źródło: Kurier Medycyny Praktycznej