e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Bezpłatna infolinia dla bezdomnych 2007-11-06


Od 1 listopada w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim działa bezpłatna infolinia dla bezdomnych.

Pod numerem 0 800 100 022 można uzyskać informację o miejscach noclegowych i placówkach, które udzielają pomocy osobom bezdomnym na terenie całego województwa.
Śląska infolinia dla bezdomnych jest uruchamiana od 1999 roku przed każdą zimą. Mogą z niej korzystać bezdomni oraz mieszkańcy regionu, którzy chcą udzielić pomocy osobom nocującym na ich klatkach schodowych, strychach itp. Infolinia działa całą dobę i można na nią dzwonić z każdego telefonu stacjonarnego i automatu telefonicznego.
W Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego (CZK) działa system informacji dla służb pomagających bezdomnym. Jeżeli policja lub straż miejska mają problem z ulokowaniem osoby bezdomnej w schronisku bądź w szpitalu, służby wojewody mają za zadanie znalezienie miejsca, gdzie taka osoba zostanie przyjęta.
Dyspozytorzy przekazują również policji i strażnikom miejskim informacje o bezdomnych, którzy znaleźli się np. w zimną noc w miejscach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Takie osoby są przewożone do schroniska lub szpitala.

Źródło: Rzeczpospolita