e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowa placówka dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM) 2007-11-06


Przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie koło Kielc (Świętokrzyskie) otwarto Centrum Usług Rehabilitacyjnych. Jest to druga w Polsce placówka dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM).

Ośrodek zbudowała za ponad 8,5 mln zł Caritas diecezji kieleckiej, dzięki wsparciu unijnemu.
Dyrektor placówki ks. Jan Jagiełka tłumaczy, że Centrum jest zakładem opiekuńczo-leczniczym dla chorych, którzy potrzebują ciągłej opieki przez okres od kilku do kilkunastu tygodni, a także oddziałem rehabilitacji dziennej. 100 miejsc w ośrodku jest przeznaczonych zwłaszcza dla pacjentów z południowej części kraju, którzy są oddaleni od specjalistycznej kliniki w Dąbkach pod Warszawą.

W Centrum znajduje się m.in. basen, sala gimnastyczna, sala ćwiczeń indywidualnych, urządzenia zabiegowe do kinezyterapii, hydroterapii i fizykoterapii oraz pokoje mieszkalne. Pomocy (finansowaną przez NFZ) będą udzielać lekarze specjaliści rehabilitacji, neurologii, chorób wewnętrznych, pielęgniarki, opiekunki, rehabilitanci oraz psycholog, logopeda i terapeuta zajęciowy.

Ośrodek w Piekoszowie ma służyć rehabilitacji fizycznej oraz duchowej, ponieważ sąsiaduje z sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Przez całą dobę dostępna jest też dla kuracjuszy kaplica, a na zewnątrz ogród spacerowy i boisko sportowe.

Pomysłodawcą istniejącego w Piekoszowie od 14 lat ośrodka dla potrzebujących był nieżyjący ks. Wojciech Piwowarczyk.

Źródło : Rzeczpospolita