e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Lepsze możliwości leczenia pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna 2007-12-04


Prof. Grażyna Rydzewska, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii poinformowała, że Polacy cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna czyli przewlekłe schorzenie jelit, uzyskają od grudnia lepsze możliwości leczenia.

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził dwa programy dotyczące leczenia farmakologicznego osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Decyzję o wprowadzeniu tych programów podjął 5 listopada 2007r. ówczesny prezes NFZ, Andrzej Sośnierz, a realizacja programów rozpoczęła się 1 grudnia.

Chorzy mają bezpłatny dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, takich jak: infliksymab, budesonid i adalimumab. Dorośli mają bezpłatny dostęp do wszystkich trzech substancji, a dzieci do infliksymabu.

Na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi 5 tys. Polaków. Nie znana jest przyczyna tego schorzenia. Dotyka najczęściej ludzi młodych - w wieku 20-40 lat, ale wśród pacjentów jest również sporo dzieci. Od momentu pojawienia się pierwszych symptomów choroby do jej zdiagnozowania może minąć nawet 5 lat. U chorych występuje stan zapalny jelit.

Źródło: Rzeczpospolita