e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Społeczna Kampania Informacyjna Przeciwko Meningokokom 2007-12-04


W Warszawie pojawiły się ulotki sanepidu, które informują jak można się zarazić meningokokami wywołującymi sepsę, jakie są objawy choroby.

Ulotki trafiły do szkół, przedszkoli, przychodni. Zostały rozwieszone na słupach ogłoszeniowych. Zawierają informację o objawach i przebiegu choroby oraz przypominają, że można się zaszczepić przeciwko meningokokom wywołującym sepsę.

Aptekarze podkreślają, że rodzice coraz częściej pytają o szczepionkę. Również lekarze w przychodniach przyznają, że rodzice pytają, czy szczepić dzieci.

Zdaniem epidemiologów powinno się szczepić osoby znajdujące się w zamkniętych skupiskach, np. w wojsku. Za grupy podwyższonego ryzyka uważają też uczniów i przedszkolaków. Szef Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków dr Paweł Grzesiowski uważa, że szczepienie przeciwko meningokokom powinno być obowiązkowe. Stosuje się je u dzieci brytyjskich i holenderskich, częściowo w Niemczech, planują szczepienia Hiszpanie.

Szczepionka NeisVac-C znana jest w Polsce od dziesięciu lat, a w Europie od ok. 20. Ma polskie i europejskie certyfikaty jakości. NeisVac-C jest uważany za szczepionkę bezpieczną (efekt uboczny to zazwyczaj tylko obrzęk w miejscu iniekcji). Można ją kupić w aptekach na receptę oraz w przychodniach.

Zakażenie meningokokowe grupy B i C ma bardzo gwałtowny przebieg. Zaczyna się objawami podobnymi do objawów grypy. Prawie 10 proc. zachorowań kończy się zgonem. Wyleczenie umożliwia szybkie podanie odpowiedniego antybiotyku.

Informacje o meningokokach można znaleźć na stronie: www.meningokoki.com.pl

Źródło : Rzeczpospolita