e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Bezprzewodowy monitor oddechu już dostępny 2008-01-15


Bezprzewodowy monitor oddechu dla niemowląt jest już dostępny w Polsce. Urządzenie zaleca się szczególnie wcześniakom z dużą niedowagą i niemowlętom, u których występują bezdechy.

Monitory oddechu u niemowląt są dostępne w Polsce już od 10 lat. Jest to materacyk z podłączonymi do niego kablami. Jest duży i może być właściwie stosowany tylko w łóżeczku, przez co jest mało wygodny.

Nowy monitor oddechu jest wielkości smoczka, waży ok. 30 gramów. Jest bardzo łatwy w obsłudze i jest to pierwsze takie urządzenie bez żadnych kabli, dzięki temu jest bardziej mobilny, nie krępuje ruchów dziecka i można go stosować nie tylko w łóżeczku, ale też w wózku, nosidełku, podczas trzymania dziecka na rękach. Przypina się go do pieluszki, na brzuszku niemowlaka. Czujnik kontroluje ruchy oddechowe dziecka i gdy przerwa w nich jest zbyt długa (15 sekund) lub oddech staje się zbyt płytki, czy zbyt wolny, stymulator wbudowany w monitor zaczyna pobudzać dziecko delikatnymi wibracjami, tak by wznowiło oddychanie. Jeśli mimo to ruchy oddechowe nie powrócą, rozlega się alarm.

Konstruktorem urządzenia jest Hans Pietersen z Republiki Południowej Afryki – ojciec trojaczków – wcześniaków. Jego mała córeczka cierpiała na bezdech, a ponieważ rodzice nie znaleźli urządzenia, który spełniałby ich oczekiwania, Pietersen sam je skontruował.

Obecnie monitor jest dostępny w wielu krajach na różnych kontynentach, m.in. w USA, Nowej Zelandii, we Włoszech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Węgrzech, itp. W Polsce na razie można go zamówić tylko przez stronę internetową.

Monitor oddechu zaleca się przede wszystkim ważącym mniej niż 1,5 kg wcześniakom, które wymagały intensywnej terapii. Dzieci te mają często niedojrzałe ośrodki oddechowe, przez co mogą być narażone na bezdechy. Problem ten dotyczy aż 84 proc. noworodków o wadze niższej niż 1 kg. Za bezdech uznaje się zatrzymanie oddechu dłuższe niż 20 sekund oraz krótsze zatrzymanie oddechu, jeżeli towarzyszy mu zwolnienie akcji serca (bradykardia) lub spadek natlenienia krwi. Bezdechy u wcześniaków mogą prowadzić do różnych powikłań, m.in. krwawień śródczaszkowych, czy wodogłowia, a czasem nawet prowadzić do sytuacji zagrożenia życia.

Źródło : Rzeczpospolita