e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Likwidacja stażu i skrócenie specjalizacji 2008-03-18


Burzę w środowisku medycznym wywołały zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia na temat likwidacji stażu i skrócenia specjalizacji.

Młodzi lekarze są zadowoleni, bo dzięki likwidacji rocznego stażu między studiami a kilkuletnią specjalizacją będą szybciej uzyskiwać samodzielność. Zdaniem starszych medyków mogą ucierpieć pacjenci. Prof. Wojciech Gaszyński, anestezjolog z łódzkiej Akademii Medycznej tłumaczy, że to właśnie w czasie stażu młody lekarz zdobywa najwięcej umiejętności praktycznych.
Młodzi lekarze jednak odpowiadają, że staż często jest fikcją. Lekarz na stażu nie ma swojego miejsca na oddziale. Często zdarza się, że pracujący tam wręczają mu zaświadczenie, że odbył staż, i dają mu wolne. Nie jest to jednak regułą.
Doświadczeni lekarze uważają, że likwidacja stażu to nie tyle krok w kierunku młodych medyków, ale również sposób na szybkie znalezienie nowych rąk do pracy po wejściu w życie unijnych przepisów, które ograniczają czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo.
Inną zmiana, którą zapowiada resort zdrowia jest to, że niektóre specjalizacje lekarz mógł uzyskiwać wcześniej niż do tej pory. Cała specjalizacja miałaby trwać pięć lat. Przez trzy lata miałaby charakter ogólny. Potem następowałby egzamin, po którym lekarz decydowałby, czy chce się nadal kształcić na specjalizacji, którą rozpoczął, czy też chce być specjalistą z innej dziedziny. Przez kolejne dwa lata będzie się kształcił już w wybranym przez siebie kierunku. Zmiany mają wejść w życie od nowego roku.

Źródło : Rzeczpospolita