e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zakażenie wirusem HCV 2008-05-20


Infekcja wirusem HCV uważana jest za główną przyczynę marskości i raka wątroby, i jak szacują specjaliści, dotyczy ona 700 tys. Polaków. Niestety, 90 proc. z nich o tym nie wie.

Z okazji pierwszego Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby zorganizowano w Warszawie konferencję prasową. W ramach obchodów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" zainaugurowało kampanię społeczną "Być może Ty? Zbadaj się - Zostań w grze".
Celem kampanii jest upowszechnianie wśród Polaków wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zachęcanie do badań, które wykrywają wirusa HCV, odpowiedzialnego za tę groźną chorobę.
Wirus HCV odkryto w 1989 roku. Można się nim zarazić głównie przez krew, a rzadziej drogą płciową. Najczęściej do zakażeń dochodzi w placówkach służby zdrowia podczas operacji, transfuzji krwi, dializy, zabiegów dentystycznych oraz u kosmetyczki.
Zakażenie HCV rozwija się latami. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów albo objawy mało specyficzne, np. typowe dla grypy, zmęczenie, depresja. Trudno też wcześnie WZW C.
Wirus stopniowo niszczy tkankę wątroby i u co piątej osoby zakażonej prowadzi do rozwoju marskości i raka wątroby. W tej sytuacji jedynym sposobem, by pomóc choremu, jest przeszczep wątroby.
Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że 170 mln ludzi na świecie jest nosicielami wirusa HCV. Co roku przybywa 3-4 mln nowych zakażonych. WZW C jest przyczyną 280 tys. zgonów na rok.

Źródło: Rzeczpospolita