e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowe wzory recept 2008-05-20


Ministerstwo Zdrowia zapowiada zabezpieczenie druków, na których są wypisywane leki. Nowe wzory recept mają obowiązywać od września lub października.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiada, że nowe recepty będą miały sześć rodzajów zabezpieczeń. Mają być chronione przed podrobieniem. Każda recepta będzie miała numer, znak wodny, świecący w promieniach ultrafioletowych pasek.
Nowe recepty lekarz będzie mógł kupić w Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie będą one droższe od tych, które lekarze wypisują w tej chwili.
Lekarze dostaną też informator o lekach, z którego będą mogli się dowiedzieć, ile pacjent dopłaca do medykamentów, a jaką część ceny pokrywa państwo.
Obecnie, zgodnie z przepisami, farmaceuta ma obowiązek informować pacjenta, że istnieją tańsze odpowiedniki leków wypisanych na recepcie.
Urzędnicy resortu zorganizowali konferencję, by poinformować o zmianach na listach leków refundowanych. Zostało do niego dopisanych 23 nowych leków. Zniknęło 140 ( te, których i tak nie ma na rynku).
Do spisu chorób przewlekłych, czyli takich przy których można otrzymywać leki ze zniżką, dopisano trzy nowe rzadkie choroby.

Źródło: Rzeczpospolita