e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Program terapeutyczny dla dzieci chorych na hemofilię 2008-05-20


Od lipca Narodowy Fundusz Zdrowia ma płacić za profilaktykę dla dzieci chorych na hemofilię. Takie dzieci kilka razy w tygodniu mają dostawać zastrzyki z tzw. czynnikiem krzepnięcia krwi.

U chorych na hemofilię w krwi brakuje czynnika krzepnięcia. Przez to dochodzi do wielu wylewów, zwłaszcza do stawów. Po latach choroby choremu zostaje już tylko wózek inwalidzki. Ewa Kopacz, minister zdrowia informuje, że stara się by liczba wylewów u polskich dzieci chorych na hemofilię zmniejszyła się z kilkudziesięciu do najwyżej kilku rocznie. Temu ma służyć profilaktyka. Kilka tygodni temu chorzy na hemofilie napisali pani minister zdrowia list, prosząc o sfinansowanie leków przede wszystkim leków syntetycznych, a nie produkowanych z krwi.
Chorych na hemofilię jest w Polsce 2,5 tysiąca, w tym około 400 dzieci. Program terapeutyczny będzie kosztował NFZ około 9 mln zł. Ewa Kopacz zapowiedziała, że NFZ sfinansuje wszczepianie pomp insulinowych dzieciom chorym na cukrzycę (podają one insulinę stale, w małych dawkach). Dzieci nie muszą troszczyć się o ciągłe kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co pozwala im prowadzić normalne życie. Obecnie kupowaniem pomp insulinowych dzieciom zajmują się organizacje charytatywne, m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Na sfinansowanie całego programu dla dzieci chorych na cukrzycę NFZ może wydać ponad 30 mln zł.

Źródło : Rzeczpospolita