e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Infekcja wirusem HCV 2008-06-17


Jak szacują specjaliści, infekcja wirusem HCV, uważana za główną przyczynę marskości i raka wątroby, dotyczy 700 tys. Polaków. Niestety, 90 proc. z tych osób o tym nie wie.

W Warszawie zorganizowano konferencję z okazji pierwszego Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby. W ramach obchodów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" zainaugurowało kampanię społeczną "Być może Ty? Zbadaj się - Zostań w grze".
Kampania ma na celu upowszechnić w polskim społeczeństwie wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zachęcić do badań wykrywających wirusa HCV, odpowiedzialnego za tę groźną chorobę.
Prezes zarządu "Prometeuszy" Jarosław Chojnacki przypomniał, że wirus HCV został odkryty w 1989 roku. Wirusem tym można się zarazić głównie przez krew, rzadziej drogą płciową. Najczęściej do zakażeń dochodzi podczas operacji, transfuzji krwi, dializy, zabiegów dentystycznych, a także u kosmetyczki.
Zakażenie wirusem HCV rozwija się latami. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów albo objawy mało specyficzne, np. typowe dla grypy, zmęczenie, depresja. Jest to duża przeszkoda we wczesnym wykrywaniu WZW C.
Wirus stopniowo niszczy tkankę wątroby i u co piątej osoby, która jest zakażona prowadzi do rozwoju marskości i raka wątroby. W takiej sytuacji jedyną pomocą dla chorego, jest przeszczep tego narządu.
Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że 170 mln ludzi na świecie jest nosicielami wirusa HCV. Co roku przybywa 3-4 mln nowych zakażonych. WZW C jest przyczyną 280 tys. zgonów na rok.

Źródło : Rzeczpospolita