e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Światowy Dzień Krwiodawcy 2008-06-17


14 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Krwiodawcy (Word Blood Donor Day), który obchodzony jest na całym świecie z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodowej Federacja Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowego Towarzystwa Transfuzjologicznego.

Celem Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest podniesienie świadomości społecznej, która dotyczy istoty oddawania krwi dla ratowania życia, zachęcenie wszystkich do włączenia się do idei Honorowego Krwiodawstwa oraz podziękowania wszystkim Honorowym Dawcom Krwi za propagowanie tej idei. Należy też zwrócić uwagę na konieczność systematycznego oddawania krwi żeby uniknąć braków krwi, które występują w wielu krajach na całym świecie w czasie okresu letniego.
Dzień ten w Polsce jest uzupełnieniem istniejących już i obchodzonych co roku w listopadzie Dni Honorowego Krwiodawstwa. W Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można było oddać krew oraz zapoznać się ideą honorowego krwiodawstwa. 14.06 to dzień urodzin Karla Landsteinera (1868-1943), zdobywcy nagrody Nobla (1930) w dziedzinie medycyny za odkrycie systemu grup krwi.

Źródło: Kurier Medycyny Praktycznej