e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Najlepszy szpital w Polsce 2005-10-25


Według rankingu najlepszym szpitalem wśród szpitali publicznych jest Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Wśród szpitali prywatnych najlepsza jest Lecznica Dzieci i Dorosłych - Szpital im. Ignacego Mościckiego z Chorzowa, a wśród szpitali monospecjalistycznych Śląskie Centrum Chorób Serca z Zabrza. Najwięcej szpitali wysoko ocenionych jest na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Śląsku.

Oceniając szpital zwracano uwagę:

  • na to, które placówki mają najlepszy sprzęt i kadrę,
  • jaka jest sytuacja finansowa szpitala,
  • na to, czy zdobywają certyfikaty,
  • komfort pacjenta i jakość jego leczenia.
Punkty przyznawano także za dostęp do telefonu i łazienki w salach dla pacjentów, jak i za klimatyzację na sali operacyjnej.

Ranking jest porównywalny z zeszłorocznym. Ogólnie można było zdobyć 1000 punktów. Centrum Onkologii z Bydgoszczy, ma ich aż 889. Jednak i najlepsze szpitale mają problemy. Może nie mają długów, ale narzekają jednak, że za inwestowaniem w jakość nie idą lepsze kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia twierdzi, że nie ma mowy o płaceniu za każdego pacjenta trafiającego do szpitala.

Czołowe miejsca w rankingu głównym zajmują szpitale onkologiczne (drugie jest Centrum Onkologii w Gliwicach). Nagrodzono też Wielkopolskie Centrum Onkologii - za najwyższy awans w obrębie Złotej Setki szpitali w ciągu roku. Szpitale onkologiczne leczą nowocześnie, mają bardzo drogi sprzęt, wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Źródło: Rzeczpospolita