e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Życie po przeszczepie 2008-09-16


Na portalu poświęconym transplantologii Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" zobaczyć można pierwszy w Polsce film o problemie przeszczepów ludzkich organów, skierowany do dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

7-minutowy, animowany film "Marzenie Adasia" powstał w bielskim studio RDF. Prezes stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" i zarazem pomysłodawca filmu, Krzysztof A. Pijarowski tłumaczy, że jego twórcy chcieli, by dzieci nie miały drastycznych skojarzeń i nie bały się przeszczepów.
Autorzy scenariusza to Pijarowski oraz Przemysław Petryszyn ze studia RDF. Film otrzymał ponad 100 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia.
Film ten to opowieść o Adasiu, który marzy o udziale w paradzie balonów. Chłopiec podjadał jednak lekarstwa dziadka i zniszczył sobie wątrobę. Ratunkiem dla niego był jedynie przeszczep. Historia kończy się szczęśliwie. Jego mama oddaje mu fragment swojej wątroby, Adaś zdrowieje i bierze udział w zawodach balonowych.
Przed wyprodukowaniem filmu autorzy konsultowali scenariusz z psychologami, socjologami i pedagogami, aby kreskówka przemówiła do dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Film cieszy się dużą popularnością. Portal podał, że w pierwszym dniu kreskówkę pobrało blisko 2 tysiące internautów.
Film można znaleźć na stronie www.przeszczep.pl
Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" zajmuje się działalnością edukacyjną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na temat przeszczepów.

Źródło: Rzeczpospolita