e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Najlepsze szpitale w Polsce 2008-11-18


Już po raz piąty najlepszym szpitalem w rankingu polskich szpitali opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" okazało się Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Zwycięzca zdobył 892 punkty, o 31 mniej niż w 2007 roku. Na drugim miejscu znalazł się Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, który zdobył 863,88 pkt (w 2007 roku 822,62). Trzecie miejsce zajął SP Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, który uzyskał 858,65 pkt (861,9 pkt w 2007 roku).

Wśród szpitali niepublicznych:

  • pierwsze miejsce zajęło Pleszewskie Centrum Medyczne,
  • na drugim miejscu znalazł się EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią z Wrocławia,
  • trzecie miejsce zajęło Centrum Medyczne Damiana z Warszawy.
Najlepszym szpitalem monospecjalistycznym okazało się Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Drugie miejsce zajął Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, a trzecie miejsce - do Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ranking przygotowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia na zamówienie "Rzeczpospolitej". Ankiety zostały wysłane do szpitali.
Maksymalnie można było zdobyć 1000 punktów.
W rankingu biorą udział tylko te szpitale, które prowadzą procedury zabiegowe. Według tych samych kryteriów oceniane są szpitale publiczne, monospecjalistyczne i niepubliczne.

Ankiety są podzielone na trzy części:

  • Pierwsza część – zarządzanie. Tutaj przyznawane są punkty za spełnienie wymogów sanitarnych, infrastrukturę, inwestycje i konserwację sprzętu medycznego, informatyzację, dobrą kondycję finansową placówki. Maksymalnie można było dostać 370 punktów.
  • Druga część - „jakość opieki”, gdzie punktowane były placówki, które zdobywają certyfikaty jakości i akredytacje. Sprawdza się, czy w szpitalu działa zespół monitorujący bezpieczeństwo pacjenta. Maksymalnie można było zdobyć 300 punktów.
  • Trzecia część - „jakość opieki nad pacjentem”, gdzie oceniano warunki w salach operacyjnych i szpitalnych, wykształconą i wykwalifikowaną kadrę, rozsądne zarządzanie antybiotykami. Maksymalnie można było zdobyć 330 punktów.
Źródło: Kurier Medycyny Praktycznej

Źródło: Rzeczpospolita