e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nie ma zmian w kalendarzu szczepień 2009-01-13


Wiceminister Marek Twardowski podczas konferencji w Warszawie dotyczącej szczepień w Polsce poinformował, że Ministerstwo Zdrowia chciałoby wprowadzić obowiązkowe szczepienia dzieci do lat dwóch przeciwko pneumokokom. Niestety szczepień raczej nie będzie, ponieważ ministerstwo twierdzi, że obecnie nie ma na to pieniędzy.

Pneumokoki są bakteriami chorobotwórczymi, które mogą być przyczyną poważnych chorób, m.in. zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, zapalenia płuc. Wywołują również mniej groźne w skutkach, ale częste choroby, takie jak zapalenie ucha środkowego, zatok, oskrzeli.

Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) podkreślają, że szczepienia przeciwko pneumokokom to standard w większości krajów europejskich. Mają one bardzo wysoką skuteczność i mają wpływ na zmniejszenie zachorowalności na inne choroby infekcyjne. Pediatryczny Zespół Ekspertów, który doradza Ministrowi Zdrowia, chciałby również wprowadzić powszechne szczepienia przeciwko ospie wietrznej, grypie w grupie ryzyka, przeciwko meningokokom oraz rotawirusowi w wybranych grupach wiekowych oraz szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Źródło: Gazeta.pl