e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Większość polskich dzieci ma próchnicę 2009-01-13


Według stomatologów ponad 90 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ma próchnicę. Głównymi przyczynami złego stanu zębów polskich dzieci są duże ilości zjadanych słodyczy, złe nawyki higieniczne i zbyt rzadkie wizyty u dentysty.

Prezes śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego dr Halina Książek-Bąk na konferencji prasowej w Katowicach powiedział, że czynnik genetyczny ma znaczenie, ale to brak nawyków higienicznych oraz bardzo duże ilości słodyczy zjadanych przez dzieci powodują największe komplikacje. Rodzice nie są świadomi, że robią tym krzywdę dziecku.

Jednym z tematów konferencji naukowo-szkoleniowej, towarzyszącej II Śląskim Targom Stomatologicznym, które odbędą się w piątek i sobotę w Spodku w Katowicach będzie profilaktyka i leczenie zębów dzieci i młodzieży. Lekarze będą mogli brać udział również w sesjach dotyczących profilaktyki onkologicznej chorób jamy ustnej, leczenia kanałowego zębów oraz warunków prawidłowej oceny kolorystycznej zębów i metod optymalnego doboru plomb.

Dr Halina Książek-Bąk podkreśla, że stan zębów polskich dzieci jest fatalny, ponieważ zlikwidowano gabinety dentystyczne w szkołach, a rodzice nie mają odpowiedniej świadomości w zakresie dbania o zęby swoich dzieci. Podkreśla ona, że z częstym błędem jest butelka z mlekiem lub innymi napojami podawana podczas snu. To powoduje osad prowadzący do próchnicy kwitnącej u dzieci. Malutkim dzieciom należy podawać do popijania w nocy jedynie wodę. Wrogiem zdrowych zębów są również słodycze. Najlepiej poradzono sobie z problemem próchnicy u dzieci w krajach skandynawskich, ponieważ tam promuje się zasadę, by podawać słodycze tylko jeden dzień w tygodniu. Najlepiej podawać słodycze dzieciom po głównym posiłku, po czym myć zęby. Najbardziej niebezpieczne jest podjadanie słodyczy między posiłkami.

Dziecko w wieku 3 lat powinno odbyć już pierwszą wizytę u dentysty. Stomatolog lub higienistka mogą nauczyć właściwej higieny jamy ustnej dziecka i zabezpieczyć zęby przed próchnicą tzw. lakierowaniem. Rodzice powinni być świadomi, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia ładnego wyglądu, ale zdrowia całego organizmu. Zaawansowana próchnica oraz zły stan dziąseł mogą prowadzić m.in. do miażdżycy i chorób serca.

Podczas Śląskich Targów Stomatologicznych ponad 40 wystawców zaprezentuje najnowocześniejszy sprzęt, m.in. do radiowizjografii, czyli oceny stanu zębów i kości przy niewielkiej dawce promieniowania. Intensywnie rozwijające się dziedziny stomatologii to również implantologia i endodoncja, czyli leczenie kanałowe.

Źródło: PAP