e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej stworzyli unikatową na skalę światową technologię modyfikacji implantów kostnych

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku, jako pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową. Takie powłoki poprawiają biokompatybilność implantów, które są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu.

więcej >>

Polski start-up Inteliclinic otrzymał 7 milionów złotych na wdrożenie wynalazku do diagnostyki bezdechu sennego

Komisja Europejska przyznała właśnie Inteliclinic, jako jedynej polskiej firmie, prestiżowy grant Fazy 2 z SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020. Dofinansowanie pozwoli polskiej spółce wprowadzić na rynek pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego.

więcej >>

Dlaczego Polki wybierają antykoncepcję doustną?

Hormonalna antykoncepcja doustna to jedna z dostępnych w Polsce metod planowania rodziny. Pozwala kobietom na świadome podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka. Jak wskazują ginekolodzy, tabletki antykoncepcyjne cieszą się popularnością wśród ich pacjentek. Dlaczego jednak kobiety decydują się właśnie na stosowanie tabletki? Jakie widzą korzyści takiego wyboru? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w raporcie z badania, przeprowadzonego w ramach programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla Ciebie”.  

więcej >>

Milionowy Dawca Szpiku w Polsce

W ostatnich dniach w rejestrze Bone Marrow Donor Worldwide umożliwiającym międzynarodową koordynację transplantacji komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych, pojawił się milionowy dawca zrekrutowany w Polsce. Światowa społeczność dawców szpiku obejmuje dawców z 52 krajów i liczy już ponad 27 mln osób, z czego polscy dawcy stanowią ok. 4% (co 27 potencjalny dawca szpiku jest Polakiem).

więcej >>

WHO ogłosiło nowe dane o cukrzycy na świecie

Nowe dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują, że według szacunków w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania – w 1980 r. było ich 108 mln). Według informacji zawartych w profilu krajowym Polski, który jest częścią pierwszego Światowego raportu na temat cukrzycy opracowanego przez WHO, cukrzyca powoduje 2% wszystkich zgonów w kraju. Krajowy profil cukrzycy zawiera również dane na temat rozpowszechnienia tej choroby i związanych z nią czynników ryzyka.

więcej >>

Krew ratuje życie i przyśpiesza leczenie stomatologiczne

Składniki krwi, oczywiście po odpowiednim opracowaniu, są z powodzeniem wykorzystywane w medycynie. W leczeniu stomatologicznym krew świetnie sprawdza się w zabiegach odbudowy tkanek! Prawdziwą rewolucją jest metoda L-PRF™, która przyspiesza czas leczenia i zmniejsza ryzyko powikłań.

więcej >>

Na ringu z rakiem: technologia NanoKnife wyrównuje szanse walki z nowotworem

Nowotwór trzustki, uznawany dotąd za jednego z najtrudniejszych do wyleczenia, w końcu znalazł godnego przeciwnika. Jest nim urządzenie NanoKnife, znane jako "elektryczny nóż"- jedyna metoda, która umożliwia nieinwazyjne i bezpieczne usuwanie nieoperacyjnych guzów.

więcej >>

Uwaga na silne mrozy

Jak się przygotować np. na wycieczkę, kiedy za oknem jest silny mróz?

więcej >>

Ta kawa nie tylko budzi mnie!

Czegóż to o kawie nie napisano… A to że jest to remedium "na całe zło", a to że należy się jej wystrzegać, bo jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Zwykły konsument pije ją najczęściej rankiem, wierzy bowiem, że kawa go "budzi".  Ostatnie wyniki badań nad wpływem "małej czarnej" na nasze zdrowie są… bardzo korzystne dla jej miłośników.

więcej >>

Supernowoczesna aparatura do terapii protonowej pomoże chorym na nowotwory

W Krakowie oficjalnie otwarto Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Krakowski cyklotron Proteus C-235 jest pierwszym urządzeniem tego typu w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Pozwala m.in. na skomplikowane badania fizyczne i biologiczne, na badanie odporności na promieniowanie i na zwalczanie nowotworów.

więcej >>

PillBox, czyli elektroniczny dyspenser leków

Elektroniczne pudełko na leki opracował zespół młodych ludzi, w skład którego wchodzą m.in. studenci, doktoranci i absolwenci Politechniki Gdańskiej. PillBox adresowany jest do osób starszych oraz codziennie przyjmujących leki. Pudełko zadba, by pacjent przyjął lek o wyznaczonej porze.

więcej >>

Sok, nektar czy napój? Kupuj z głową i nie daj się nabić w butelkę!

Sklepowe półki uginają się od kolorowych soków z wielobarwnymi etykietami. Sięgamy po nie często bez zastanowienia, naiwnie wierząc, że jeśli na naszym stole przy obiedzie nie gości gazowany napój, odżywiamy się zdrowo. Czy na pewno?

więcej >>

3000 dzieci urodzonych dzięki rządowemu programowi in vitro

1 lipca 2013 r. po raz pierwszy w historii polskiej medycyny zabiegi in vitro zaczęły być finansowane ze środków publicznych. 4 września br. przyszło na świat 3000. dziecko urodzone dzięki rządowemu programowi leczenia niepłodności.

więcej >>

Próbka krwi pozwoli stwierdzić jakie zakażenie przeszliśmy

W krwiobiegu pozostaje ślad po każdym zakażeniu, które przeszliśmy. Są to przeciwciała wytwarzane przez układ immunologiczny w odpowiedzi na patogen. Nawet gdy patogen zostanie już zniszczony, przeciwciała często wytwarzane są jeszcze przez długi czas. Dzięki temu nasz organizm jest chroniony przed kolejnymi zakażeniami, a dodatkowo pozostaje w organizmie ślad minionych infekcji.

więcej >>

Woda butelkowana czy z kranu?

Tadeusz Wojtaszek, ekspert ds. wód mineralnych uważa, że wody butelkowane są zdrowsze niż wody wodociągowe. Natomiast spółki wodociągowe twierdzą, że woda kranowa jest równie dobra, a w dodatku kilkaset razy tańsza. więcej >>

Jak najbezpieczniej układać niemowlę do snu?

Badacze z USA podkreślają, że jedyną bezpieczną dla noworodków pozycją podczas snu jest leżenie na plecach.

więcej >>

Insulinowy plaster zamiast zastrzyków?

Amerykańscy naukowcy stworzyli plaster, który samodzielnie wykrywa podwyższony poziom cukru we krwi użytkownika i gdy jest taka potrzeba uwalnia do jego krwiobiegu odpowiednią ilość insuliny.

więcej >>

Rośnie liczba Polaków w starszym wieku

Na Opolszczyźnie żyje 80 stulatków, w tym 77 długowiecznych pań. Według statystyk na osiem kobiet w wieku stu lat i więcej przypada tylko jeden mężczyzna w wieku stu lat.

więcej >>

Badanie krwi pomocne we wcześniejszej diagnostyce choroby Alzheimera?

Naukowcy dowiedli, że jedno z białek krążących we krwi informuje o postępującym upośledzeniu funkcji mózgu. Może to pomóc we wcześniejszej diagnostyce choroby Alzheimera.

więcej >>

Wypoczywajmy nad wodą z rozwagą!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz ze służbami ratowniczymi apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Od maja utonęły już 33 osoby, a tylko w czerwcu z tego powodu życie straciły 3 osoby.

więcej >>

Rozpocznij dzień od wody z cytryną!

Specjaliści w dziedzinie zdrowego żywienia radzą, aby zaczynać dzień nie od kawy, tylko od ciepłej wody z cytryną.

więcej >>

Coraz więcej zachorowań na boreliozę

W Polsce jest coraz więcej kleszczy, a nawet co trzeci jest zarażony. W I kwartale 2015 r. na boreliozę zachorowało ponad 3 tys. Polaków. To o 200 przypadków więcej niż w 2014 roku.

więcej >>

Czytanie dzieciom wpływa na aktywność mózgu

Naukowcy z Cincinnati Children\'s Hospital w USA uważają, że wczesne czytanie dzieciom zwiększa aktywność mózgu i kształtuje późniejszy rozwój językowy.

więcej >>

Chore zatoki a ból zęba

Zdaniem specjalistów, ponad 70 proc. bólów głowy ma swoje podłoże w chorych zatokach. Infekcje zębów i okostnej mogą powodować choroby zatok.

więcej >>

Sen to zdrowie

Według najnowszych badań, w trosce o zdrowie nie należy dbać tylko o urozmaiconą dietę i dużą dawkę ruchu, ważna jest także długość snu.

więcej >>

Pizza i czekolada mogą uzależniać jak alkohol

Naukowcy uważają, że pizza, czekolada i chipsy to najbardziej uzależniające produkty spożywcze. Według lekarza, aby zerwać z ich jedzeniem potrzebna jest terapia, jaką wykorzystuje się do leczenia uzależnień.

więcej >>

Regularne picie kawy a miażdżyca

Południowokoreańscy naukowcy przeanalizowali wyniki rutynowych badań zdrowotnych wykonanych u ponad 25 000 pracowników - mężczyzn i kobiet. Objęte badaniami osoby były w zasadzie zdrowe, a u więcej niż co dziesiątej z nich wykryto zwapniałe złogi w ścianach naczyń wieńcowych. Okazało się, że u osób pijących umiarkowane ilości kawy (od trzech do pięciu filiżanek dziennie) rzadziej niż u nie pijących jej czy pijących ponad 5 filiżanek pojawiały się wczesne objawy miażdżycy tętnic wieńcowych serca. W badaniu uwzględniono również takie czynniki jak palenie, aktywność fizyczna czy wywiad rodzinny.

więcej >>

Insulina w formie inhalacji

W aptekach na całym terytorium Stanów Zjednoczonych została wprowadzona do obrotu pierwsza na rynku insulina ludzka w postaci proszku do inhalacji (Afrezza).

więcej >>

Bieganie zmniejsza ryzyko zgonu

Interdyscyplinarny zespół badaczy z USA przeprowadził badanie, z którego wynika, że bieganie 5-10 minut dziennie, przy prędkości do 10 km/h wykazuje znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób układu sercowo naczyniowego.

więcej >>

Aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu

Z raportu europejskich specjalistów opublikowanego przez American Journal of Clinical Nutritin wynika, że bardzo niekorzystne dla zdrowia jest unikanie aktywności fizycznej.

więcej >>

Europejczycy żyją coraz dłużej

OECD opublikował raport nt. stanu zdrowia w Europejczyków, z którego wynika, że szacowana długość życia mieszkańca Unii Europejskiej wzrosła o 5,1 roku w stosunku do roku 1990. Obecnie średnia oczekiwana długość życia wynosi w UE 79,2 roku.

więcej >>

Kiedy mózg szybciej się starzeje!

Często pracujesz w nocy? Uważaj! Twój mózg może szybciej się zestarzeć. Okazuje się bowiem, że mózg osoby pracującej na nocną zmianę dłużej niż dekadę funkcjonują tak jak mózg osoby starszej o ponad sześć lat. Na dodatek po rezygnacji z pracy zmianowej potrzeba aż pięciu lat, by sprawność intelektualna wróciła do normy.

więcej >>

Nagrody dla wynalazców z Polski

Podczas 63. Targów "Brussels Innova 2014" został wyróżniony wózek dla osób niepełnosprawnych stworzony przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej oraz sonda genetyczna, prezentowana przez Uniwersytet Rzeszowski.

więcej >>

Jedz śniadanie a zmniejszysz ryzyko otyłości

Na łamach pisma \'\'Nutrition Journal\'\' opublikowano badanie, z którego wynika, że jedzenie śniadań, zwłaszcza bogatych w białko zwiększa poziom dopaminy w mózgu w ciągu dnia, a tym samym zmniejsza łaknienie, ryzyko objadania się oraz tycia.

więcej >>

Światowy Dzień Mycia Rąk

Mycie rąk to jedna z najbardziej efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej. Przypominają o tym lekarze rodzinni z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk, który obchodzono w dniu 15 października. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że (jak wynika z szacunków PPOZ) co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu, co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta natomiast ie myją rąk po wyjściu z toalety.

więcej >>

Stres bardziej szkodzi sercom kobiet?

Najnowsze badania pokazują, że kobiety narażone na stres, częściej niż mężczyźni zapadają na chorobę niedokrwienną serca i w efekcie doświadczają zawału serca. Lekarze sugerują, by w leczeniu schorzeń układu krążenia brać pod uwagę nie tylko styl życia pacjenta, ale i płeć.

więcej >>

Na stres refleksologia stóp

Refleksologia stóp może pomóc złagodzić stres i napięcie nerwowe, usprawnić pracę narządów wewnętrznych i poprawić krążenie krwi. Coraz częściej jest stosowana jako uzupełnienie terapii medycznej. Na czym polega? więcej >>

Czy grupa krwi może być odpowiedzialna za jakość pamięci?

Związkiem grupy krwi z jakością pamięci zajęli się amerykańscy naukowcy z University of Vermont College of Medicine w Burlington. Wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach pisma Neurology. Badanie z udziałem ponad 30 tys. osób w wieku 45 lat i więcej wykazało, że na jakość pamięci wpływa grupa krwi. więcej >>

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

Rośnie liczba urodzeń w Polsce. W pierwszej połowie 2014 r. urodziło się 186,9 tys. dzieci, czyli o 5,4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2013r. - poinformował Puls Biznesu. więcej >>

Pistacje dobre dla serca

Z badań, które publikuje pismo "Journal of the American Heart Association" wynika, że u chorych na cukrzycę typu 2 zjadanie dwóch porcji (ok. 90 g) pistacji dziennie poprawia reakcję naczyń krwionośnych na stres, a tym samym związane jest z mniejszym obciążeniem serca. więcej >>

Bieganie zmniejsza ryzyko zgonu?

Bieganie, choćby przez kilka minut dziennie i nawet bardzo wolnym tempem, może znacząco zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Tak wynika z badania naukowców Iowa State University (USA), których wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania "Journal of the American College of Cardiology". więcej >>

Zdrowe powitanie

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy sposób w jaki się witacie, jest bezpieczny i higieniczny? Jak się okazało, jedną z najzdrowszych form powitania jest tzw. "żółwik", czyli dotyk zaciśniętych pięści. W ten sposób przekazujemy sobie najmniej bakterii. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza w okresach np. epidemii grypy. więcej >>

Stres negatywnie wpływa na pamięć

Z badań naukowców z University of Iowa opublikowanych na łamach Journal of Neuroscience wynika, że stres przyczynia się do utraty pamięci. więcej >>

Narodowy Test Słuchu

Od 12 lipca do 28 września w miejscowościach całego kraju znajdzie się mobilne laboratorium, tzw. słuchobus, w którym eksperci będą przeprowadzać bezpłatne testy słuchu. Poinformują również w jaki sposób należy żyć i czego unikać, aby dobrze słyszeć przez całe życie. Badanie słuchu prowadzone zostanie w ramach Narodowego Testu Słuchu. więcej >>

Dlaczego warto karmić piersią

Dzieci karmione piersią rzadziej chorują, a w późniejszym okresie łatwiej uczą się czytać, pisać i liczyć. Ruszyła kampania "Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią". Karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, a potem - po włączeniu do diety dziecka pokarmów charakterystycznych dla danej szerokości geograficznej - nawet do drugiego roku życia, jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. więcej >>

Jakość wód w kąpieliskach

Unijny raport pokazuje, że większość europejskich kąpielisk ma dobrej jakości wodę. Ponad 95 procent kąpielisk spełnia minimalne wymagania, a najwyższe oceny zebrały Cypr i Luksemburg.

więcej >>

Depresja jedną z największych zagrożeń wśród nastolatków

14 maja WHO opublikowało raport, z którego wynika, że depresja jest głównym powodem występowania chorób i niepełnosprawności u młodych ludzi na świecie, a samobójstwo jedną z trzech najczęstszych przyczyn śmierci (w 2012 r. zmarło 1,3 mln osób w wieku 10-19 lat). więcej >>

Kwiaty dobre dla zdrowia

Spożywanie jadalnych kwiatów jest dobre dla zdrowia. Przekonują o tym naukowcy, którzy na łamach "Journal of Food Science" podkreślają, że kwiaty, takie jak piwonia drzewiasta i wiciokrzew japoński, zapobiegają chorobom przewlekłym, obniżają ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów. więcej >>

Czekolada i jej pozytywny wpływ na zdrowie

12 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Czekolady i przy tej okazji należy podkreślić, że czekolada ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Poprawia nastrój, koncentrację, spowalnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. więcej >>

Jak długo żyją Polacy?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że statystyczna Polka żyje około 81 lat, statystyczny Polak 72 lata. Specjaliści uważają, że różnica dziewięciu lat wynika z faktu, iż kobiety przywiązują większą wagę niż mężczyźni do badań profilaktycznych i ogólnej dbałości o zdrowie. więcej >>

Sól - cichy zabójca

Statystyczny Polak spożywa codziennie prawie 11 gramów soli czyli ponad dwa razy więcej, niż przewidują zalecenia WHO. Jak podkreślali eksperci podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, nadmierne spożycie soli szkodzi zdrowiu. więcej >>

Nadmiar witamin może być szkodliwy

Na łamach magazynu Journal of the National Cancer Institute, naukowcy ostrzegają, iż zażywanie suplementów z selenem i witaminą E przez mężczyzn wcale nie musi chronić przed rakiem prostaty, a nawet może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu. więcej >>

Karmienie mlekiem obcej kobiety może być niebezpieczne

Cały czas słyszymy, że dla niemowląt nie ma lepszego pokarmu niż mleko matki. Wykorzystano to m.in. w Niemczech, gdzie kobiety mające nadmiar pokarmu lub szukające pokarmu dla swoich dzieci mogą skorzystać z internetowej giełdy mleka kobiecego. Pediatrzy ostrzegają jednak przed karmieniem dzieci mlekiem obcych kobiet. Taki pokarm może być dla niemowląt niezdrowy, a czasem nawet niebezpieczny. Dlaczego? więcej >>

Kreatywna zabawa muzyką pomaga w leczeniu raka

Amerykańscy naukowcy z Indiana University uważają, że muzykoterapia może wywierać pozytywny wpływ na leczenie nowotworów u młodych ludzi. więcej >>

Alkohol wpływa na szybsze starzenie się mózgu

W internetowym wydaniu magazynu Neurology opublikowano wyniki badań na grupie ok. 5 tys. brytyjskich mężczyzn w średnim wieku. Ci, którzy używali często alkoholu, starzeli się szybciej, niż mężczyźni, którzy pili umiarkowanie lub w ogóle wstrzymywali się od tej używki. więcej >>

Terapia poznawczo-behawioralna pomocna przy leczeniu migreny u dzieci?

Pismo JAMA poinformowało, że terapia poznawczo-behawioralna może skutecznie pomóc dzieciom i nastolatkom cierpiącym na przewlekłe migreny. więcej >>

Mózg kobiety i mężczyzny pracuje inaczej

Dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania wykazała, że mózgi kobiet i mężczyzn pracują inaczej. Kobiety mają lepszą pamięć, łatwiej adaptują się społecznie, lepiej radzą sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie. Natomiast mężczyźni mają m.in. bardziej rozwinięte zdolności przestrzenne. więcej >>

Bierni palacze

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W związku z tym dniem Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał, że 45 proc. Polaków deklaruje, że jest narażonych na dym tytoniowy w domu, a około 7 proc. w zakładzie pracy. więcej >>

Nowy lek przeciwbólowy

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Sheffield opracowała i scharakteryzowała nową molekułę, która może pomóc w bardzo intensywnym bólu. więcej >>

Kawa może zmniejszać ryzyko raka wątroby?

Z najnowszej metaanalizy, którą publikuje pismo "Clinical Gastroenterology and Hepatology" wynika, że regularne picie kawy ma związek z niższym o 40 proc. ryzykiem zachorowania na raka wątroby.

więcej >>

Sen dobrze wpływa na układ krążenia

Badacze z Chicago Medical School w internetowym wydaniu "Clinical Cardiology" poinformowali, że aby uniknąć problemów sercowo-naczyniowych, które zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu zawału serca lub udaru mózgu, należy spać codziennie od 6 do 8 godzin. Ta optymalna ilość snu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. więcej >>

Gra planszowa o HIV

W Polsce żyje około 500 dzieci zakażonych HIV. Wiele z nich leczy się na specjalnych oddziałach szpitalnych takich jak oddział pediatryczny w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Wkrótce do polskich szpitali trafi nowa gra planszowa "W szpitalu”. Gra planszowa dla dzieci żyjących z HIV i ich rodziców ma pomóc rozmawiać z najmłodszymi o zakażeniu i jego konsekwencjach. więcej >>

Raport UNICEF na temat umieralności małych dzieci

Z raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) wynika, że co pięć sekund na świecie umiera dziecko, które można byłoby uratować najprostszymi metodami. Z kolei około miliona noworodków nie dożywa drugiego dnia po porodzie. więcej >>

Brokuły pomocne w leczeniu choroby stawów?

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii przekonują, że jedzenie specjalnej odmiany brokułów bogatych w substancje odżywcze może spowolnić przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów. Chcą tego dowieść i w związku z tym zaczynają pierwsze oficjalne badania kliniczne. więcej >>

Kapusta kiszona - źródło witaminy C

Już nasze babcie wiedziały o leczniczych właściwościach kiszonej kapusty. Kapusta ta oczyszcza organizm, ma działanie antynowotworowe, wzmacnia odporność i pozwala pozbyć się kaca. Najbardziej wartościowa jest kapusta sprzedawana z beczki. Jak podkreśla dr Ewa Ciska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Bezpieczeństwa Żywności PAN w Olsztynie (IRZiBŻ PAN) kapusta pasteryzowana jest praktycznie bezwartościowa pod względem związków biologicznie aktywnych. więcej >>

Dbaj o serce! Jedz śniadanie!

Nie jesz śniadań albo spożywasz posiłku późno w nocy? Uważaj! Zwiększasz w ten sposób ryzyko zawału lub śmierci w wyniku choroby niedokrwiennej serca. więcej >>

Ryby obniżają stres

Naukowcy z Bristol University oraz Federal University of Rio de Janeiro (publikuje je "Plos ONE"), przyglądali się nawykom żywieniowym, stylowi życia i zdrowiu aż 9500 kobiet w ciąży. Zaobserwowali, że panie, które nie jadły ryb ani owoców morza, były o 53 proc. bardziej zagrożone wysokim poziomem stresu w 32. tygodniu ciąży niż panie, która jadły ryby regularnie. więcej >>

Co z tym E?

Widząc literę E na etykiecie artykułu spożywczego, najczęściej myślimy: Znowu chemia! Tymczasem wiele dodatków do żywności kryjących się pod symbolem „E” to zwykłe naturalne dodatki, z którymi mamy do czynienia na co dzień w owocach, mięsie czy nabiale. Co oznacza to tajemnicze "E"? więcej >>

Nowoczesne laboratoria

W Polsce zbudowano nowoczesną infrastrukturę badawczą za ponad 5,5 mld złotych, a teraz naukowcy będą uczyć się nią zarządzać. Dzięki programowi SIMS, uruchomionemu przez NCBiR 120 uczonych odbędzie staż w najlepszych jednostkach badawczych na świecie. Projekt - SIMS - Science Infrastructure Management Support (Wsparcie zarządzania infrastrukturą badawczą beneficjentów) to nowy projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). więcej >>

Napoje gazowane niszczą szkliwo

Pijesz napoje gazowane? Uważaj na zęby. Spożywanie dużych ilości napojów nasyconych dwutlenkiem węgla powoduje erozję zębów, czyli proces utraty twardej tkanki na powierzchni zębów (szkliwa) na skutek działania kwasów. więcej >>

Pleśnie na jedzeniu niebezpieczne dla zdrowia

Pleśnie zjedzone z pożywieniem mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Mogą skutkować bólami brzucha, ale również doprowadzić do poważnych alergii pokarmowych, utraty przytomności, świadomości, a nawet w skrajnych przypadkach do śmierci. więcej >>

Alergie coraz częstsze u najmłodszych

Nasi najmłodsi coraz częściej cierpią na alergie. Obserwujemy również wzrost występowania astmy u najmłodszych - znajdujemy się w górnych 30 proc. w rankingu państw świata. Astma dotyczy około sześciu procent populacji, alergiczny nieżyt nosa ponad 20 procent, atopowe zapalenie skóry około czterech. więcej >>

Długość snu wpływa na płodność mężczyzn

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii przekonują że aby zostać ojcem, trzeba się wysypiać. Aby zwiększyć jakość nasienia i tym samym podnieść płodność, mężczyźni powinni spać dłużej niż sześć godzin. więcej >>

Jak pokonać wiosenne zmęczenie?

Na przełomie zimy i wiosny często dopada nas senność, apatia, zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy czy stawów. Odczucia te są skutkiem procesów przestawiania się organizmu z jesienno-zimowego biegu na rytm wiosenno-letni. Zmienia się wtedy sposób funkcjonowania układu krążenia, tętno, częstość oddychania oraz poziom hormonów, które wpływają na nastrój. Najlepszym sposobem na te dolegliwości jest dieta bogata w warzywa i kiełki, spacery oraz sen. Trzeba być też cierpliwym, bojak wyjaśnia prof. Ludmiła Borodulin-Nadzieja, kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, na dostosowanie się do nowych warunków nasz organizm potrzebuje 2-3 tygodni. więcej >>

6. edycja programu „Mam Haka na Raka”

567 młodych ludzi z całej Polski, uczestników 6. edycji programu „Mam Haka na Raka” będzie projektować propozycje kampanii społecznej poświęconej profilaktyce czerniaka. Młodzież biorąca udział w programie „Mam Haka na Raka” poznała wyniki I etapu. Do II etapu programu zakwalifikowało się 100 najbardziej aktywnych zespołów, które wzięły udział w interaktywnym Warsztacie Kreatywnym on-line. Młodzież uczestniczyła w e-wykładzie. więcej >>

Mieszkańcy Europy żyją coraz dłużej

Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że mieszkańcy Europy żyją coraz dłużej i coraz bardziej zdrowo. Występują jednak znaczne różnice między poszczególnymi krajami. więcej >>

Baza wiedzy o chorobach

Amerykański National Institutes of Health (NIH) realizuje projekt, który zapewni naukowcom lepszy dostęp do danych na temat powszechnie występujących chorób. Poinformowało o tym pismo Chemical and Engineering News. więcej >>

Funkcjonalna mapa ludzkiego mózgu

Amerykańscy naukowcy tworzą funkcjonalną mapę ludzkiego mózgu, na której widać jak działają różnego rodzaju obwody mózgowe i co dzieje się, gdy na przykład mówimy lub patrzymy. więcej >>

Czy rejon mózgu odpowiedzialny za czytanie specjalizuje się w rozpoznawaniu liter czy przedmiotów?

Nauka czytania może "przeprogramować" komórki ludzkiego mózgu tak, aby te odpowiadające dotąd za rozpoznawanie przedmiotów specjalizowały się w rozpoznawaniu słów. Badania wraz z francuskimi uczonymi przeprowadził dr Marcin Szwed z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperyment z Grenoble opisano w najnowszym numerze prestiżowego amerykańskiego czasopisma "Neurology". więcej >>

Herbata z liści kawy

Uwielbiasz kawę, ale i herbatę pijesz równie chętnie? Czasem nie możesz się zdecydować, na którą masz ochotę? A może skusisz się na dwa w jednym? Herbata z liści kawy zawiera mangiferynę, która ma silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. więcej >>

Najważniejsze osiągnięcia w medycynie w 2012r.

Dziennik.pl sporządził listę najważniejszych osiągnięć w medycynie w 2012 roku, które usprawniały leczenie, ratowały życie pacjentów albo zapobiegały kolejnym chorobom. Na tej liście znajdują się również najważniejsze wydarzenia 2012 r. w polskiej medycynie. więcej >>

Ryż łatwiej wchłania arsen z gleby lub wody

Jesz dużo ryżu? Uważaj! Naukowcy ostrzegają, że ryż spożywany w nadmiernych ilościach może szkodzić. Jego ziarna zawierają bowiem duże ilości arsenu. Ryż wchłania go więcej z gleby lub wody niż inne rośliny. więcej >>

Internetowy kalkulator ryzyka zachorowania na raka prostaty

Uruchomiony został internetowy kalkulator, który pozwoli pacjentom oraz lekarzom określić ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego. Kalkulator jest dostępny pod adresem: www.kalkulatorprostaty.pl więcej >>

Przenośne urządzenie do badania bezdechu sennego

Studenci z Politechniki Warszawskiej opracowali przenośne urządzenie, które pozwoli na wstępne wykrycie bezdechu sennego. Do tej pory takie badanie można było wykonywać w szpitalach, a rozwiązanie studentów z PW umożliwi wykonywanie badań również w domu pacjenta. więcej >>

Pierwszy we Włoszech bar prowadzony przez osoby głuchonieme

W Bolonii otwarto bar, który prowadzą osoby głuchonieme, a wszystko zamawia się poprzez znaki migowe. Lokal ten, to miejsce, w którym można poznać lepiej świat ludzi głuchoniemych. więcej >>

Depresja: kryzys globalny!

Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 350 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu depresji. To jedna z najbardziej rozprzestrzeniających się chorób, która może dotknąć każdego. W obecnych rankingach najczęściej występujących chorób na świecie plasuje się na trzecim miejscu, ale – zgodnie z szacunkami – już w 2030 r. może stać się najbardziej powszechną dolegliwością. „Depresja: kryzys globalny” to hasło obchodzonego w dniu 10 października, już po raz dwudziesty, Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. więcej >>

Pogromcy mitów medycznych – nowy serwis internetowy

Powstał nowy serwis internetowy "Pogromcy mitów medycznych". Portal ma na celu pomóc internautom zweryfikować niesprawdzone doniesienia na tematy zdrowotne. Zarejestrowani użytkownicy będą mogli na nim dodawać informacje medyczne i dyskutować, a następnie na ich temat będą wypowiadać się eksperci na stałe współpracujący z portalem. Portal nie będzie oferować poradnictwa medycznego. więcej >>

UNICEF: umieralności wśród dzieci poniżej 5 lat

Z raportu UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom) wynika, że w 2011 roku liczba dzieci na świecie, które nie przeżyły 5 lat, spadła o 9,2 proc. - do 6,9 mln. Na początku lat 90. umierało aż 12 mln dzieci rocznie. więcej >>

Suplementy diety niebezpieczne dla zdrowia?

Witaminy, odżywki i środki wspomagające mogą być niebezpieczne dla zdrowia. więcej >>

Kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny?

Fundacja Noblowska na stronie internetowej Nobelprize.org poinformowała, że 8 października po godzinie 11.30 naszego czasu poznamy nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. 9 października, około godz. 11.45 będzie wiadomo, kto zdobył w tym roku Nobla w dziedzinie fizyki, a 10 października, o tej samej godzinie poznamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. więcej >>

Malwa czarna - Roślina Roku 2012

Specjaliści branży zielarskiej uznali malwę czarną (Alce rosea L.) za "Roślinę Roku 2012". Jest ona skuteczna w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i kaszlu. Tytuł zostanie oficjalnie ogłoszony 15 sierpnia w wielkopolskiej Klęce, podczas uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza. więcej >>

Kawa chroni przed rakiem skóry

Z najnowszych badań wynika, że picie kawy może chronić przed podstawnokomórkowym nowotworem skóry. Zdaniem naukowców najprawdopodobniej efekt ochronny daje kofeina. więcej >>

Dzieci wychowywane z psem lub kotem są bardziej odporne na wirusy

Najnowsze badania pokazują, że dzieci, które wychowują się w domu z psem lub kotem, są bardziej odporne na wirusy, łagodniej przechodzą zapalenia ucha, i choroby układu oddechowego. Alergeny zwierzęce oraz zanieczyszczenia przenoszone z sierścią do domu mają pozytywny wpływ na układ immunologiczny dzieci. więcej >>

Alergie pokarmowe u dzieci

Z badań opublikowanych przez pismo " Clinical Pediatrics" wynika, że u dzieci z większych miejscowości znacznie częściej niż u dzieci mieszkających na wsi występują alergie pokarmowe. więcej >>

Testy szczepionki przeciwko chorobie Parkinsona

"New Scientist" poinformowało, że w Austrii dziesięciu osobom z chorobą Parkinsona wstrzyknięto pierwszą na świecie szczepionkę, która ma ją leczyć . Szczepionka ma zostać podana w sumie 32 chorym. Pierwsza faza badań na ludziach ma na celu sprawdzenie bezpieczeństwa jej stosowania oraz monitorowane będą także ewentualne oznaki poprawy. więcej >>

Uczniowie coraz gorzej się odżywiają

Naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przeprowadzili badania, z których wynika, że polskie nastolatki mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności. więcej >>

Jak chcesz dłużej żyć, to biegaj

Chcesz dłużej żyć? Biegaj! Regularne bieganie zwiększa oczekiwaną, dalszą długość trwania życia - o 6,2 lata u mężczyzn oraz o 5,6 lat u kobiet. Najwięcej korzyści daje bieganie od jednej do 2,5 godzin w tygodniu w tempie "wolnym lub średnim". Jogging sprzyja zdrowiu również na inne sposoby - dotlenia organizm, zwiększa gęstość kości i wrażliwość na insulinę, poprawia pracę serca i działanie układu odpornościowego, poza tym dobrze wpływa na odpowiednią proporcję tłuszczów, obniża ciśnienie, zmniejsza agregacje płytek krwi, przeciwdziała otyłości i jest dobre dla psychiki. więcej >>

Optymizm chroni serce i mózg

Naukowcy z Harvard School of Public Health uważają, że bycie optymistą może chronić przed problemami z sercem oraz przed udarem mózgu.

więcej >>

Błonnik chroni serce

Badacze ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund analizowali pod kątem ryzyka chorób serca nawyki żywieniowe ponad 20 000 mieszkańców Malmoe. Brali oni pod uwagę 13 różnych składników diety, wśród nich włókno roślinne, tłuszcze, białka i węglowodany. Okazało się, że pokarmy bogate we włókno roślinne (błonnik) zapewniają skuteczną ochronę przed chorobami serca, zwłaszcza u kobiet. więcej >>

Muzyka łagodzi lęk podczas zabiegów

Naukowcy poinformowali, że odtwarzanie muzyki podczas zabiegów w znieczuleniu miejscowym może zredukować lęk pacjentów, a nawet przyspieszyć gojenie się ran. Taka informacja ukazała się w piśmie " Annals of the Royal College of Surgeons". więcej >>

Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza pomagająca w leczeniu chorych dzieci

Hortiterapia to terapia ogrodnicza. Jest ona terapią uzupełniającą, która pomaga w leczeniu konwencjonalnym chorych dzieci. Tak ocenia dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie Stanisław Stępniewski. W 2011r. krakowski szpital, we współpracy z tamtejszym Uniwersytetem Rolniczym i Ogrodem Botanicznym, przeprowadził pilotażowy projekt hortiterapii wspomagającej proces rehabilitacji niepełnosprawnych ruchowo dzieci. więcej >>

Podatność na infekcje zależy od pory dnia

Magazyn "Immunity" poinformował, że na zakażenia reagujemy inaczej w zależności od pory. Naukowcy odkryli białko układu immunologicznego, którego poziom, a wraz z nim podatność na infekcje, zmienia się w zależności od pory dnia. więcej >>

Mleko dobrze wpływa na mózg

Na łamach czasopisma "International Dairy Journal" opublikowano wyniki badań naukowych, które pokazują, że picie mleka korzystnie wpływa na możliwości naszego mózgu. Naukowcy twierdzą, że wystarczy wypić 1-2 szklanki mleka dziennie. więcej >>

Wrocławski przewodnik dla osób niewidomych i niedowidzących

Miasto Wrocław wydało dwutomowy przewodnik "Dotknij Wrocławia - przewodnik turystyczny po Starówce we Wrocławiu dla osób niewidomych i niedowidzących". Jest to pierwszy tego typu przewodnik w Polsce. Na zlecenie Urzędu Miasta przygotowała go Fundacja "Szansa dla niewidomych". więcej >>

Chlorofil może zmniejszać ryzyko występowania nowotworów

Pismo "Food and Chemical Toxicology" poinformowało, że zawarty w diecie chlorofil i jego pochodna, chlorofilina zmniejszają ryzyko pojawienia się nowotworów. Badaniami nad ochronnym działaniem chlorofilu zajęli się naukowcy z Oregon State University. więcej >>

Szczepionka przeciwko HCV

Serwis BBC News poinformował, że wczesne wyniki badań klinicznych nad szczepionką przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C są pomyślne. Opracowanie szczepionki było utrudnione ze względu na ogromną zmienność wirusa HCV. Zajęli się tym naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. więcej >>

Sauna może dobrze wpływać na serce i układ nerwowy

„The American Journal of Cardiology” poinformował, że trzy tygodnie regularnego korzystania z sauny przyczynia się do poprawy funkcjonowania serca u osób z przewlekłą niewydolnością serca. Sauna działa nie tylko na serce, ale i na komórki nerwowe, które pod wpływem podwyższonej temperatury wydzielają serotoninę czyli hormon szczęścia. więcej >>

Drzewoterapia, czyli leczenie lasem

Botanicy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uważają, że na Mazurach powinny powstać leśne uzdrowiska, oferujące "leczenie lasem". Jako jedni z pierwszych w Polsce zajęli się oni metodą "forest therapy", badaniem pozytywnego wpływu lasu na ludzkie zdrowie. więcej >>

Astma alergiczna - nowa metoda jej wykrywania

Badacze z portugalskiego uniwersytetu w Aveiro przedstawili nową metodę wykrywania astmy alergicznej u dzieci. Jest ona szybsza i mniej inwazyjna ze wszystkich stosowanych w światowej medycynie. Portugalscy naukowcy wykrywają chorobę na bazie kompleksowej analizy kilku czynników m.in. analizy oddechu pacjenta oraz przebieg jego metabolizmu. więcej >>

Badanie śliny może pomóc w diagnostyce raka trzustki

"New Scientist" poinformował, że naukowcy z z University of California w Los Angeles odkryli, że badanie śliny może pomóc we wcześniejszym rozpoznawaniu raka trzustki więcej >>

Matryca dla niewidomych

Naukowcy z Krakowa wybudowali matrycę termiczną dzięki której figury geometryczne nabiorą określonej temperatury i będą odczuwalne dla osób niewidzących. Urządzenie przygotowano zwłaszcza do celów dydaktycznych. Uzupełnia ono znane możliwości przekazywania tekstu przy pomocy klasycznego wypukłego alfabetu Braille\'a. więcej >>

Drukowane naczynia krwionośne do przeszczepów

Fraunhofer Institut IGB poinformował, że zespół naukowców niemieckich opracował technikę wydruku 3D drobnych naczyń krwionośnych – kapilarów, które mają pomóc w przeprowadzaniu przeszczepów tkanek i całych organów. więcej >>

Spada śmiertelność wśród dzieci

Ze wspólnego raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że śmiertelność wśród dzieci spadła na świecie o 36 proc. w ciągu ostatnich 20 lat. Organizacje podały, że w 1990 r. umierało rocznie 12 mln dzieci poniżej piątego roku życia. W 2010 roku liczba ta spadła do 7,6 mln. Oznacza to, że codziennie umiera o 12 tys. dzieci mniej. więcej >>

Wpływ witaminy C na stan zdrowia dzieci chorujących na astmę

Pismo "Clinical And Translational Allergy" poinformowało, że witamina C korzystnie wpływa na stan zdrowia dzieci, które chorują na astmę. więcej >>

Czy gorzka czekolada chroni przed słońcem?

Badacze z kanadyjskiego uniwersytetu Laval uważają, że jedzenie gorzkiej czekolady chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowyml. Na Uniwersytecie Laval (prowincja Quebec) trwa rekrutacja ochotników o jasnej karnacji, którzy spożywać będą codziennie porcję gorzkiej czekolady - około jednej trzeciej tabliczki (30 gram) - przez 3 miesiące. więcej >>

Opatrunek, który szybko hamuje krwawienie

Polscy naukowcy stworzyli opatrunek, który w ciągu trzech minut hamuje silne krwawienie, a także chroni ranę przed infekcją aż przez pięć dni. Naukowcy pracowali na stworzeniem opatrunku 5 lat. Prace prowadziły: firma Tricomed, Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex i Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych. więcej >>

Odstawienie aspiryny może zwiększyć ryzyko zawału

Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że osoby, które regularnie przyjmują aspirynę nie powinny samodzielnie odstawiać leku. Badania tych naukowców zostały opublikowane w "British Medical Journal". więcej >>

Amerykanie żyją krócej z powodu otyłości

W Stanach Zjednoczonych przeciętny mężczyzna żyje 75 lat. Jest to o 1,5 roku krócej, niż w Wielkiej Brytanii, a o trzy lata mniej niż w Australii. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle i londyńskiego Imperial College ustalili dlaczego tak jest. więcej >>

Wzrost zachorowań na ospę wietrzną w województwie małopolskim

Wzrosła liczba zachorowań na ospę wietrzną w województwie małopolskim. Od stycznia do maja 2011r. w Małopolsce ospą zaraziły się już 9953 osoby, czyli prawie 300 więcej niż w tym samym okresie w 2010 roku. więcej >>

Białko wspomagające serce

Naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature" poinformowali, że mały peptyd o nazwie tymozyna beta-4 wspomaga powstawanie nowych komórek mięśnia sercowego (kardiomiocytów) po zawale serca. więcej >>

Wuwuzele ułatwiają rozprzestrzenianie się chorób

Pismo " PLoS One" poinformowało, że wuwuzele czyli plastikowe trąby używane przez kibiców ułatwiają rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. więcej >>

Stres w pracy

Jak wynika z brytyjskiej organizacji Mind, stres w miejscu pracy jest bardziej niszczący niż rozpad małżeństwa i śmierć w rodzinie. więcej >>

Miłość do kawy i związane z tym czynniki genetyczne

Z badań, które opublikowało czasopismo "PLoS Genetics" wynika, że czynniki genetyczne mogą tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie piją duże ilości kawy. Spożycie kofeiny powiązano z różnymi efektami fizjologicznymi i zdrowotnymi (szkodliwymi i korzystnymi). więcej >>

Gen zwiększający ryzyko zachorowania na raka wątroby

Naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Genetics" poinformowali, że gen zlokalizowany na chromosomie 6 zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby, który jest wywołany przewlekłym zapaleniem wątroby typu C (HCV). więcej >>

GIS przeciwko sprzedaży napojów energetycznych dzieciom poniżej 12-13 roku życia

Główny Inspektor Sanitarny chce zakazać sprzedaży napojów energetycznych dzieciom poniżej 12-13 roku życia. GIS uważa, że na opakowaniach tych napojów powinny być umieszczane duże napisy ostrzegawcze. więcej >>

Będzie szansa dla chorych na stwardnienie rozsiane?

Neurology poinformowało, że greccy naukowcy udowodnili, że przeszczep komórek macierzystych daje korzystne efekty w leczeniu agresywnych form stwardnienia rozsianego (SM). więcej >>

Serial dokumentalny o przeszczepach w TVP

TVP nakręciła dokumentalny serial, który pokazuje ratowanie życia dzięki przeszczepom. Emisja pierwszego odcinka serialu "Operacja życie" miała miejsce 2 marca w TVP1. więcej >>

Chorzy na stwardnienie rozsiane w ciepłe dni czują się gorzej

Naukowcy z USA przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby chore na stwardnienie rozsiane (SM) mają problem z nauką, zapamiętywaniem i logicznym myśleniem w cieplejsze dni roku więcej >>

Przyjaciele wpływają na aktywność fizyczną dzieci

Uprawianie sportu wspólnie z przyjaciółmi mobilizuje dzieci do większej aktywności fizycznej. O takiej prawidłowości napisali brytyjscy naukowcy w piśmie „Medicine & Science in Sports & Exercise”. więcej >>

Coraz więcej otyłych Polaków

W ciągu ostatnich 30 lat otyłość wśród polskiej młodzieży wzrosła dziesięciokrotnie. Jeżeli Polacy nie będą dbać o dietę i aktywność fizyczną, to w ciągu 10 lat mogą dogonić pod względem otyłości Amerykanów i Brytyjczyków. więcej >>

Częste wstawanie od biurka dobrze wpływa na serce

Serwis medyczny BBC poinformował, że częste wstawanie od biurka dobrze wpływa na serce, a nawet wyszczupla talię. więcej >>

Czy aspiryna zmniejsza ryzyko raka?

Lancet poinformował, że jedna tabletka aspiryny dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo nowotworu. więcej >>

Wyczerpanie fizyczne jest groźne dla zdrowia

Eve Van Cauter, profesor medycyny z University of Chicago uważa, że zbyt długi okres wysiłku fizycznego i niedobór snu mogą doprowadzić do problemów fizycznych i emocjonalnych, których nie wolno ignorować. więcej >>

Bandaż informuje o zakażeniu

Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Research Institution for Modular Solid State Technologies opracowali materiał na opatrunki i plastry, który zmianą barwy ostrzega o rozwijającej się infekcji. więcej >>

Osoby palące są bardziej narażone na chorobę Alzheimera

Osoby, które palą dwie paczki papierosów dziennie są dwa razy bardziej narażone na chorobę Alzheimera niż osoby niepalące. więcej >>

Brokuły chronią stawy

Wyniki brytyjskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert pokazują, że składnik brokułów sulforafan hamuje enzym, który przyczynia się do rozwoju zwyrodnienia stawów. więcej >>

Witamina C poprawia samopoczucie pacjentów

Pismo Nutrition poinformowało, że podawanie witaminy C hospitalizowanym pacjentom szybko poprawia ich samopoczucie. Wcześniejsze badania wskazywały, że osobom przyjmowanym ze wskazań nagłych do szpitali często brakuje witamin C i D. więcej >>

Olej silikonowy może poprawić wyniki leczenia nowotworów oka

Pismo "Archives of Ophtalmology" poinformowało, że olej silikonowy może poprawić wyniki leczenia rzadko występujących nowotworów oka. Prof. Scott Oliver z University of Colorado School of Medicine odkrył, że wprowadzony do wnętrza oka olej silikonowy może zablokować 55 proc. szkodliwego promieniowania i tylko chore tkanki wystawione są na działanie dużej dawki. Zdrowa część oka jest tak chroniona, że pacjent w większości przypadków nie traci wzroku. więcej >>

Walka z chorobami wątroby

Naukowcy wyhodowali tkankę wątroby z komórek skóry pobranych od dziesięciu osób. Naukowcy podkreślają, że dotychczas nie udawało się stworzyć komórek tego organu w laboratorium. więcej >>

Choroba Parkinsona jest związana z odpornością

"Nature Genetics" poinformowało, że układ odpornościowy może odgrywać ważną rolę w rozwoju choroby Parkinsona. więcej >>

Szczepionka w formie plastra

"Nature Medicine" poinformowało o szczepionce w formie plastra, która może być skuteczniejsza od zastrzyku i dużo łatwiejsza w użyciu. więcej >>

3D szkodliwe dla wzroku

Lekarza z Butterflies Healthcare, specjalista w dziedzinie optometrii stwierdził, że trójwymiarowy obraz o wiele bardziej nadweręża wzrok niż wpatrywanie się w tradycyjne odbiorniki tv. więcej >>

Prosty test określający grupę krwi

Pismo „Analytical Chemistry” poinformowało, że opracowano pierwszy prosty test, który pozwala szybko i tanio określić grupę krwi. więcej >>

Receptory, które hamują reakcję alergiczną

Receptor - allergin-1, który znajduje się na powierzchni wyspecjalizowanych komórek układu odpornościowego, hamuje poważne reakcje alergiczne. więcej >>

Leki przeciwpsychotyczne zwiększają ryzyko zapalenia płuc

Neuroleptyki (leki przeciwpsychotyczne) dwukrotnie zwiększają ryzyko zapalenia płuc w przypadku starszych osób. więcej >>

Zbyt krótki sen może wywołać oporność na insulinę

Holenderscy naukowcy na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“Nawet opublikowali informację, że jedna nieprzespana noc może wywołać oporność komórek ludzkiego organizmu na insulinę i zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2. więcej >>

Marsz zmniejsza ryzyko udaru u kobiet

Z badań przeprowadzonych w ramach Women\'s Health Study (czyli Badania Zdrowia Kobiet) wynika, że regularny spacer, najlepiej w intensywnym tempie, zmniejsza ryzyko udaru ale tylko u kobiet. więcej >>

Więcej chorych na ospę wietrzną i szkarlatynę

W 2009 roku Polacy częściej zapadali na grypę, szkarlatynę i boreliozę, a rzadziej na salmonellozę. więcej >>

Genetyczny test pomaga w leczeniu raka piersi

Pismo "The Lancet Oncology" poinformowało, że badanie genetyczne już wcześniej pozwoli wskazać te pacjentki z rakiem piersi, u których chemioterapia i tak nie przyniosłaby wyników, a groziłaby efektami ubocznymi. więcej >>

Światło słoneczne może obniżać ryzyko raka nerki u mężczyzn

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że mężczyźni, którzy pracują na świeżym powietrzu czyli mają większy kontakt ze światłem słonecznym są mniej narażeni na raka nerki niż panowie, którzy pracują w budynkach. więcej >>

ADHD u dzieci

Na ADHD czyli zespół deficytu uwagi i nadruchliwości cierpi od 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym. więcej >>

Borówki poprawiają pamięć u osób starszych

"Journal of Agricultural and Food Chemistry" podał, że picie soku z borówek amerykańskich poprawia pamięć o osób starszych. więcej >>

Książeczki, które mają pomóc w kontakcie z dziećmi przewlekle chorymi

W ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej i we współpracy z Ministrem Zdrowia oraz Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Równego Traktowania przygotowano 5 książeczek opublikowanych pod wspólnym tytułem „One są wśród nas”. więcej >>

ABCA13 – gen ważny dla naukowców

ABCA13 – to gen, który może okazać się bardzo ważny dla psychiatrów, ponieważ ujawnia, czy jego właściciel ma skłonności do chorób psychicznych. więcej >>

Austriackie apteki sprzedają ryby

Austriacy mogą kupić w aptece oprócz witamin, tabletek przeciwbólowych czy antybiotyków, również wędzonego na zimno tzw. alpejskiego łososia. Lekarze i farmaceuci tłumaczą, że ryba ta jest bardzo zdrowa. więcej >>

Nowe urządzenie przeprowadzające szybką analizę krwi

Pismo "Lab on a Chip" poinformowało, że firma IBM opracowała urządzenie, które pozwala przeprowadzać bardzo szybką analizę krwi w warunkach polowych. więcej >>

Leczenie zgagi może sprzyjać otyłości

"World Journal of Gastroenterology" poinformowało, że stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej w leczeniu refluksu żołądkowo- przełykowego może sprzyjać tyciu. więcej >>

Mocne zasady również szkodzą zębom

"Journal of Dentistry" poinformował, że również substancje silnie zasadowe mogą uszkadzać szkliwo zębów. więcej >>

Nocne światło może być przyczyną depresji

Naukowcy z Ohio State University poinformowali, że ciągłe przebywanie w oświetlonym pomieszczeniu może prowadzić do depresji. więcej >>

Palenie w czasie ciąży a psychoza u dzieci

Serwis BBC News/Health poinformował, że dzieci matek, które paliły podczas ciąży są bardziej narażone na występowanie objawów psychotycznych takich jak złudzenia i halucynacje. więcej >>

Picie zielonej herbaty zmniejsza zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Okayama zaobserwowali, że regularne picie zielonej herbaty o 75 proc. zmniejsza zagrożenie schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza w dojrzałym wieku. więcej >>

Bezsenność może zwiększać ryzyko chorób serca

Francuscy naukowcy ostrzegają, że przewlekła bezsenność może spowodować problemy z sercem. więcej >>

Japonki żyją najdłużej

Japońskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że Japonki są najbardziej długowiecznymi kobietami na świecie gdyż przeciętnie żyją 86 lat. więcej >>

Pierwsza na świecie operacja obustronnego wszczepienia implantów ucha środkowego

Prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie, wykonał pierwszą na świecie operację obustronnego wszczepienia implantów ucha środkowego. więcej >>

Lek na cukrzycę w szczepionce na raka

"Nature" poinformowało, że metformina, często stosowany lek na cukrzycę, może zwiększać skuteczność szczepionek przeciwko nowotworom. więcej >>

Ćwiczenia pomagają zwalczać bóle krzyża

American Coleege of Sports Medicine w Seattle poinformował podczas konferencji, że bóle krzyża nie są przeciwskazaniem do ćwiczeń fizycznych. więcej >>

Palenie jest groźniejsze dla kobiet niż dla mężczyzn

Kobiety są bardziej narażone na nowotwory, będące efektem palenia papierosów. Tak wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji EMCTO (European Multidisciplinary Conference in Thoracic Oncology) w Szwajcarii. więcej >>

Pozytywny wpływ żucia gumy

Serwis internetowy EurekAlert poinformował, że żucie gumy pozytywnie wpływa na wyniki w szkole. Badania trzeba jednak traktować z ostrożnością, bo były sponsorowane przez jednego z producentów gumy do żucia. więcej >>

Od gorąca głowa boli

Pismo "Neurology" poinformowało, że po gorącym dniu częściej występują migrenowe bóle głowy. więcej >>

Pierwszy przeszczep twarzy i dłoni

W szpitalu Henri Mondor de Creteil na przedmieściach Paryża, francuscy chirurdzy przeprowadzili pierwszy na świecie jednoczesny przeszczep części twarzy i obu dłoni. więcej >>

Stres w ciąży grozi astmą u dziecka

Z brytyjskich badań wynika, że stres w ciąży zwiększa ryzyko astmy u dzieci. więcej >>

9 miliardów ludzi w 2050 roku

Z opublikowanych prognoz ONZ wynika, że w 2050 roku na świecie będzie żyć ponad 9 miliardów ludzi. W 2009 roku ludność świata będzie liczyć 6,8 miliarda, a w 2012 roku 7 mld. więcej >>

Drzemka zwiększa ryzyko cukrzycy

Brytyjsko-chińskie badania wykazały, że regularna poobiednia drzemka wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2. więcej >>

Zielona herbata zapobiega paradontozie

Kolejną zaletą zielonej herbaty jest to, że przeciwutleniacze w niej zawarte chronią zęby i dziąsła przed paradontozą. To wyniki badań, które zostały opublikowane w piśmie "Journal of Periodontology". więcej >>

Aspiryna może zapobiec rakowi żołądka

"British Journal of Cancer" informuje, że przyjmowanie aspiryny może obniżyć ryzyko raka żołądka o jedną trzecią. więcej >>

Pomiar tętna pozwala przewidzieć zawał

Jak informuje "British Medical Journal", pomiar tętna w spoczynku pozwala przewidzieć, jak bardzo kobieta jest narażona na zawał serca. więcej >>

Jeżyny mogą chronić przed rakiem

Naukowcy z USA w piśmie "Cancer Prevention Research” przekonują, że jeżyny mają właściwości antynowotworowe. więcej >>

Kawa mocniej działa na mężczyzn

Pismo "Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry" poinformowało, że filiżanka mocnej kawy wywiera większy efekt u mężczyzn niż u kobiet. więcej >>

Urodzeni w miesiącach zimowych są gorzej wykształceni

Z informacji, którą podaje serwis EurekAlert wynika, że osoby urodzone zimą są mniej wykształcone i mniej zarabiają, niż osoby urodzone w innych porach roku. Jest to związane z tym, że w zimie częściej rodzą kobiety żyjące w gorszych warunkach społeczno-ekonomicznych. więcej >>

Bandaż do by-passów

Jak poinformował "New Scientist", owinięcie przeszczepianego naczynia wieńcowego bandażem z biodegradowalnego polimeru może poprawić wyniki operacji wszczepiania by-passów. więcej >>

Witamina D zapobiega infekcjom płodu?

Pismo "Biology and Reproduction" podaje, że naukowcy z USA odkryli, że witamina D może chronić płód przed infekcjami, ponieważ pobudza produkcję związku przeciwbakteryjnego w łożysku. więcej >>

Fioletowe pomidory mogą pomóc w walce z rakiem?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii wyhodowali fioletowe pomidory, które mogą pomóc w walce z rakiem, chorobami serca i ze starzeniem się. więcej >>

Rzuć palenie przed operacją

Wyniki programu badawczego zakończonego w sztokholmskim Instytucie Karolińskim pokazują, że aby uchronić się przed pooperacyjnymi komplikacjami trzeba na co najmniej 4 tygodnie przed operacją przerwać palenie. więcej >>

Regularny jogging opóźnia starzenie

Według amerykańskich uczonych, osoby uprawiające jogging, dłużej cieszą się dobrym zdrowiem i życiem.
więcej >>

Witamina C może leczyć nowotwór

Wstrzyknięcie witaminy C dożylnie może zredukować wzrost i rozmiary guza nowotworowego nawet o połowę.
więcej >>

Nowy lek na alzheimera

Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej chorobie Alzheimera, która odbyła się w Chicago, zaprezentowano wyniki badań nad nowym lekiem.
więcej >>

Rybi tłuszcz zdrowy dla oczu

Jadanie tłustych ryb morskich chroni przed poważną chorobą oczu. Ten pozytywny wpływ na wzrok mają zawarte w rybim tłuszczu nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
więcej >>

Wady słuchu u siedmiolatków

Prawie 20 proc. polskich dzieci w wieku siedmiu lat ma wady słuchu o różnym podłożu, ale aż 60 proc. rodziców dzieci nie zdaje sobie sprawy z ich problemów. Tak wykazały badania prowadzone na terenach wiejskich i w małych miastach Polski wschodniej.
więcej >>

AIDS przyczyną kryzysu społecznego w Afryce

Według raportu Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, epidemia HIV/AIDS jest przyczyną największego kryzysu społecznego w Afryce i należy ją traktować jak klęskę głodu czy powodzi. więcej >>

Kawa dobra na serce

Z największego programu badającego wpływ kawy na ludzkie zdrowie wynika, ze kawa dobrze wpływa na serce. Wyniki badania opublikowało najnowsze wydanie "Annals of Internal Medicine". więcej >>

Czy dobrze słyszymy?

Z raportu wykonanego na zlecenie australijskiego rządu wynika, że aż 70 proc. ludzi w wieku od 18 do 34 lat odczuwa m.in. dzwonienie w uszach, które może być oznaką trwałego uszkodzenia słuchu.
więcej >>

Dobroczynne właściwości witaminy D

Witamina D ma coraz więcej dobroczynnych właściwości. Okazuje się, że chroni również przed niewydolnością serca.
więcej >>

Za otyłość i nadwagę odpowiada kod genetyczny

Brytyjskie media informują, że naukowcy Imperial College zidentyfikowali odcinek genetycznego kodu położony w pobliżu genu MC4R, w którym określone następstwo genów ich zdaniem zwiększa ryzyko nadwagi, a tym samym zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Zidentyfikowany odcinek kodu genetycznego kontroluje działalność genu MC4R. więcej >>

Statyny obniżają cholesterol i ciśnienie krwi

Według najnowszych badań specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, statyny, których obecnie używa się do obniżania poziomu cholesterolu, mogą pomóc w walce z nadciśnieniem. więcej >>

Test ujawni grupę krwi płodu

Naukowcy z Bristolu stworzyli testy krwi, które mogą zmienić sposób zapobiegania konfliktowi serologicznemu. więcej >>

Geny długości życia

Naukowcy odkryli geny sterujące starzeniem się. więcej >>

Lek na zmęczenie

Naukowcy z amerykańskiego Columbia University stworzyli środek łagodzący uczucie zmęczenia po uporczywym wysiłku fizycznym. więcej >>

Stymulacja mózgu wszczepianymi elektrodami

Stymulacja mózgu wszczepianymi elektrodami jest stosunkowo nową metodą walki z chorobami neurologicznymi. Elektrody są cienkie jak włos, czasem umieszcza się je na głębokości kilku centymetrów w czaszce. więcej >>

Sytuacja demograficzna Polski

W 2007 roku urodziło się 390 tys. dzieci. Mimo że w 2007 roku urodziło się najwięcej dzieci od 1998 roku, to jednak nadal pogarsza się sytuacja demograficzna Polski. więcej >>

Coraz lepsze samopoczucie Polaków

Najnowszy sondaż CBOS pokazuje, że samopoczucie Polaków poprawiło się w 2007 roku i jest najlepsze od początku prowadzenia badań, czyli od przełomu 1989 r. więcej >>

Nie ćwiczysz? Grozi Ci depresja!

Mała aktywność fizyczna zwiększa zagrożenie depresją i demencją. więcej >>

Otyłe kobiety mają częściej problem z zajściem w ciąże

Według duńskich naukowców, otyłe kobiety mają częściej kłopoty z zajściem w ciążę. więcej >>

Przełom w leczeniu AIDS?

Amerykańscy naukowcy oznajmili, że nastąpił przełom w badaniach nad genomem wirusa HIV. Pojawiła się bowiem szansa stworzenia nowej generacji leków na wywoływaną przez niego chorobę AIDS. więcej >>

Czy kawa naprawdę pobudza?

Lekarze z amerykańskiego Methodist Hospital w Houston uważają, że gdybyśmy tak często nie sięgali po kawę jako środek na zwalczenie senności, nie bylibyśmy tak często senni. więcej >>

Aborcje

Na świecie jedna na pięć ciąż kończy się aborcją. więcej >>

Otyłość powoduje raka

21 wybitnych uczonych z czterech państw przez 5 lat analizowało 7 tys. badań opublikowanych w czasie ostatnich 50 lat. Wyniki ich pracy są zawarte w raporcie Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF). więcej >>

Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

9 października w Polsce i na całym świecie już po raz trzeci obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę opieki hospicyjnej. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej to "Przez całe życie - od dzieci do starszych ludzi". więcej >>

Szczepionki i witaminy ratują dzieciom życie

Lekarze i organizacje pomocy dzieciom zmniejszyli liczbę zgonów najmłodszych do poziomu poniżej 10 mln rocznie. więcej >>

Cukrzyca to choroba mózgu?

Amerykańscy naukowcy uważają, że cukrzyca to choroba mózgu.
więcej >>

Europejski sondaż dotyczący antykoncepcji

Jak wynika z badania "Pan EU Study", 38% Polek nie stosuje żadnych metod zapobiegania ciąży.
więcej >>

Żywienie dziecka, a jego zachowanie

Brytyjscy uczeni udowodnili, że jedzenie przez dzieci żywności z chemicznymi dodatkami negatywnie wpływa na ich zachowanie. Takie dzieci stają się nadpobudliwe i mają problemy z koncentracją.
więcej >>

Czy jesteśmy szczęśliwi?

76 procent Polaków oświadczyło, że są szczęśliwi. 60 procent deklaruje, że żyje się im dostatnio, a 40 procent jest zadowolonych z siebie. Tak wynika z raportu o życiu Polaków. więcej >>

Nowa szczepionka na gruźlicę

Nową szczepionkę na gruźlicę przygotowują naukowcy z Oksfordu. więcej >>

Odkryto gen leworęczności

Gen odpowiedzialny za leworęczność odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. więcej >>

Czy grozi nam głuchota?

Stale rośnie liczba osób, które mają kłopoty ze słuchem. Na świecie jest to dziś ponad 500 mln ludzi. więcej >>

Dzieci a spokojny sen

Rodzice, zwłaszcza noworodków, marzą o tym, by dzieci przespały całą noc albo przynajmniej kilka godzin bez przerwy. Jednak zdaniem specjalistów dzieci powinny spać według własnych potrzeb, tak aby znalazły własny rytm snu. więcej >>

Jeżówka na przeziębienie

Męczy Cię przeziębienie? Wyleczy Cię ziołowy lek z jeżówki. więcej >>

Wrodzone zdolności rozpoznawane po długości palców?

Długość palców u dzieci może być wskazówką mówiącą o ich wrodzonych zdolnościach matematycznych i językowych. więcej >>

Zdrowe odżywianie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeść codziennie 400g owoców i warzyw. Niestety w Europie jedynie Włosi i Grecy oraz osoby z wyższymi zarobkami i z wyższym wykształceniem jadają według zaleceń WHO. Każdego roku w Europie przybywa 400 000 dzieci otyłych lub z nadwagą. więcej >>

Prebiotyki i probiotyki jako suplementy diety

Wprowadzenie do diety dzieci z grup ryzyka alergii preparatów prebiotycznych i probiotycznych może być skuteczną metodą profilaktyczną zmniejszającą ryzyko chorób atopowych. więcej >>

Przyczyna nadciśnienia

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że przyczyna podwyższonego ciśnienia nie jest związana z pracą serca lub nerek, tylko z mózgiem. więcej >>

Uniwersalna krew

Międzynarodowa grupa naukowców odkryła enzymy, za pomocą których można stworzyć uniwersalną krew. więcej >>

Czy wiesz, że....

Tłuste ryby poprawiają nastrój. więcej >>

Kawa - szkodzi czy też nie?

Osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem mogą wypijać kilka filiżanek kawy dziennie.
więcej >>

Telewizja w nadmiarze bardzo szkodzi dzieciom

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda udowodnili, że dziecko, które dużo ogląda telewizję zwykle niezdrowo się odżywia. więcej >>

Wyższa waga prowadzi do szybszego dojrzewania

Amerykańscy pediatrzy udowodnili, że grubsze dziewczynki szybciej dojrzewają. więcej >>

Intensywne ćwiczenia chronią przed rakiem piersi

U kobiet, które regularnie i intensywnie ćwiczą, rzadziej rozwija się rak piersi. więcej >>

Relacje z rodzicami i styl życia młodzieży

Pogarszają się relacje polskich nastolatków z rodzicami i rówieśnikami. Czują się oni niezrozumiani przez rodziców i otoczenia i są bardziej osamotnieni. więcej >>

Ryby – zalecane dla kobiet w ciąży

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu informują, że dzieci, których mamy podczas ciąży jadły ponad 340 gramów ryb i owoców morza tygodniowo, w wieku siedmiu-ośmiu lat lepiej się rozwijają. więcej >>

Genetyczne przyczyny cukrzycy

Specjaliści z Kanady i Wielkiej Brytanii zidentyfikowali geny, które zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę. więcej >>

Pierwszy przeszczep macicy

Operację przeszczepu macicy zamierzają przeprowadzić lekarze z nowojorskiego Dowtown Hospital. Będzie to pierwsza taka operacja w Stanach Zjednoczonych. więcej >>

Europejczycy coraz częściej chorują na nowotwory

Onkolodzy alarmują - rak jest coraz częstszą przyczyną zgonów w Europie. więcej >>

Guma do żucia zamiast diety?

Ludziom otyłym najtrudniej jest zwalczyć uczucie głodu. Po każdym posiłku w organizmie produkowany jest polipeptyd trzustkowy – hormon, który informuje mózg, że organizm jest najedzony. I właśnie ten hormon ma być wykorzystany w terapii otyłości. więcej >>

Alergia a stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko alergii? więcej >>

Dzieci wychowywane w domu będą wyższe

Chcesz mieć wyższe dziecko, wychowuj je w domu. Polscy antropolodzy uważają, że mamy wpływ na wzrost dzieci. Te, które wychowują się w domu mogą być o ok. 2 centymetry wyższe od rówieśników uczęszczających do żłobków i przedszkoli. więcej >>

Szczepionka przeciw rakowi płuc

Brytyjscy naukowcy opracowali preparat do zwalczania raka płuc. więcej >>

Wody płodowe źródłem komórek macierzystych

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetów Wake Forest i Harvard po siedmiu latach badań odkryli nowy sposób, w jaki można uzyskać komórki macierzyste. więcej >>

Jakie imię wybrać dla dziecka?

Rodzice wybierając imiona dla swoich dzieci kierują się różnymi powodami, własnymi preferencjami, modą, tradycjami rodzinnymi. Rodzice mają prawo nadać dziecku teoretycznie każde, jeżeli tylko go ono nie ośmieszy i nie obrazi. więcej >>

Rośnie liczba otyłych nastolatków

Coraz więcej nastolatków w Polsce cierpi na otyłość. Nadmiar masy ciała występuje już u 13 proc. polskich gimnazjalistów. Jedzą oni nieregularnie i mało się ruszają. więcej >>

Stres zwiększa ryzyko chorób serca

Zespół stresu pourazowego może zwiększać ryzyko niedokrwiennej choroby serca u mężczyzn w podeszłym wieku. więcej >>

Komórki macierzyste zwalczają nowotwory

Naukowcy w grudniowym wydaniu pisma "PLoS ONE" piszą, że neuronalne komórki macierzyste (NSC) mogą wytwarzać specyficzne substancje przeciwnowotworowe, które skutecznie zwalczają komórki rakowe.
więcej >>

Walka z cukrzycą

Kanadyjskim naukowcom udało się rozszyfrować skomplikowany mechanizm powstawania cukrzycy. Znaleźli również prosty sposób jej leczenia.
więcej >>

Czy alkohol spożywany z umiarem może przedłużyć życie?

Z badań włoskich naukowców wynika, że nadużywanie alkoholu może skrócić życie, a z kolei picie z umiarem może je wydłużyć. więcej >>

Baseny zwiększają ryzyko kataru siennego

Niemieccy naukowcy w piśmie "Allergy" poinformowali, że u dzieci, które regularnie chodzą na basen w dorosłym życiu jest większe ryzyko pojawienia się kataru siennego. więcej >>

Czekolada zapobiega zakrzepom i zawałom

Spożywanie codziennie niewielkiej ilości ciemnej czekolady zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. więcej >>

Sposób na walkę z otyłością wśród dzieci

W Wielkiej Brytanii nie będą emitowane telewizyjne reklamy, które promują tzw. junk foody, czyli wysokokaloryczne posiłki, gazowane napoje i słodycze. więcej >>

Zaburzenia snu z powodu braku przyjaciół?

Bardziej narażone na problemy ze snem, depresję, stany lękowe, zespół przewlekłego zmęczenia lub choroby serca są osoby, które mają mało przyjaciół. więcej >>

Kwas foliowy

Minister zdrowia zaleca dodawanie kwasu foliowego do mąki. Już teraz w niektórych piekarniach można kupić chleb zawierający tę substancję. Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w naszej diecie? więcej >>

Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Aby poprawić wyniki w nauce lub pracy, wystarczy zdrzemnąć się nawet w ciągu dnia. Tak twierdzą naukowcy z nowojorskiego uniwersytetu. więcej >>

Kofeina przeszkadza w dziennych drzemkach

Kofeina bardziej przeszkadza w drzemce w ciągu dnia po nieprzespanej nocy, niż w nocnym śnie. więcej >>

Polacy są niezadowoleni z opieki zdrowotnej

54 procent Polaków jest niezadowolonych z systemu opieki zdrowotnej w kraju. Tak wynika z sondażu CBOS. więcej >>

Palenia tytoniu

Co roku ok. 50 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu palenia tytoniu. więcej >>

Reumatoidalne zapalenie stawów

12 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Reumatyzmem. Wcześniej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym strategiom leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). więcej >>

Rośnie liczba otyłych dzieci

Z roku na rok rośnie liczba ludzi, niestety również dzieci, cierpiących na nadwagę lub otyłość. Przyczyną tego jest najczęściej niezdrowe odżywianie, dlatego aby zapowiedz nadwadze i otyłości konieczna jest zmiana niewłaściwych nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna. więcej >>

Kolejny sposób w walce przeciw otyłości

Substancja zawarta w algach może pomóc osobom zmagającym się z nadwagą.
więcej >>

Piękna opalenizna bez ryzyka zachorowania na raka skóry

W czasopiśmie "Nature" opublikowano wyniki badań, które prowadzili amerykańscy naukowcy. Twierdzą oni, że stworzyli krem zapewniający piękną opaleniznę, i nie zwiększa on przy tym ryzyka zachorowań na raka skóry.
więcej >>

Wpływ stresu na system odpornościowy alergików

Czy stres może wpływać na układ odpornościowy, zwłaszcza alergików? więcej >>

Zapłodnienie in vitro

W Polsce problemy z bezpłodnością ma milion par. więcej >>

Czy USG wykonywane często może szkodzić dziecku?

Prenatalne badanie ultrasonografem dotychczas uważano za zupełnie bezpieczne. Niestety teraz stwierdzono, że wykonywane za często może mieć ono negatywny wpływ na formujący się mózg płodu.
więcej >>

Ziele Roku 2006

Wybitni specjaliści uznali Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) z rodziny wargowych za Ziele Roku 2006. Tytuł został oficjalnie ogłoszony podczas uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza w wielkopolskiej Klęce. więcej >>

Groźne słońce?

Słońce jest najczęściej przyczyną raka skóry. Prawie 60 tys. osób umiera rocznie na schorzenia skóry spowodowane nadmiernym wystawianiem jej na słońce, z tego 48 tys. ludzi na złośliwe czerniaki, a pozostałe 12 tys. na inne rodzaje raka. Około 90% tych chorób jest spowodowana promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca. więcej >>

Karmienie piersią pomaga dziecku zwalczyć stres

Z badań opublikowanych w "Archives of Disease in Childhood" wynika, że dzieci karmione piersią lepiej radzą sobie w późniejszym życiu ze stresem niż dzieci karmione butelką. więcej >>

Czego obawiają się Polacy

Z sondażu "Rzeczpospolitej" wynika, że Polacy najbardziej obawiają się choroby i śmierci.
więcej >>

Picie herbaty chroni pęcherzyk żółciowy

Amatorzy picia herbaty zyskają kolejny argument, dlaczego warto ją pić. Picie herbaty zmniejsza ryzyko powstania kamieni i raka w pęcherzyku żółciowym. więcej >>

Pływanie na basenie a problemy z oddychaniem

Pływanie jest uznawane za najzdrowszy ze sportów. Może je właściwie uprawiać każdy. Pływanie odpręża, poprawia kondycję, modeluje sylwetkę. Czy może też powodować problemy z oddychaniem, a nawet astmę? Naukowcy twierdzą, że tak, o ile pływa się na krytym basenie.
więcej >>

Utrata wagi a zaburzenia psychiczne

Czy nagła utrata wagi u kobiety może oznaczać, że w przyszłości mogą się pojawić u niej zaburzenia psychiczne?
więcej >>

Oparzenia słoneczne

Oszołomieni słońcem i gorącem, często zapominamy, jak niebezpieczne może być poparzenie słoneczne. Nieostrożność i nieodpowiednie zabezpieczenie skóry może popsuć nam całe wakacje. Warto więc się przed nim zabezpieczać. więcej >>

Gen zwiększający ryzyko raka piersi u Europejek

Internetowe pismo Public Library of Science Medicine poinformowało, że naukowcy odkryli kolejny gen związany z rakiem piersi. Gen ten poważnie zwiększa ryzyko raka piersi u części Europejek. więcej >>

Raport Światowej Organizacji Zdrowia

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polska służba zdrowia jest niedofinansowana. więcej >>

Kot dla alergików

Jest coraz więcej osób cierpiących na alergie. Bardzo często nie mogą one mieć zwierząt w domu. Zdaniem jednej z firm to już nie problem. więcej >>

Nowe działanie leku na bezsenność

W Wielkiej Brytanii zaobserwowano nowe działanie leku na bezsenność. Podanie tego leku 3 pacjentom spowodowało, że wybudzili się oni na kilka godzin ze śpiączki. więcej >>

Późniejsze macierzyństwa może mieć ujemne skutki zdrowotne

U kobiet odkładających macierzyństwo po 35. roku życia, występuje większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy oraz więcej problemów z zębami i wzrokiem.

więcej >>

Śpisz krócej, bardziej tyjesz

Kobiety, które sypiają najwyżej po pięć godzin na dobę, przybierają na wadze średnio więcej niż kobiety sypiające dłużej. więcej >>

Samopoczucie Polaków

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny Polacy czują się coraz lepiej i coraz rzadziej chorują. Jednak prowadzą niezdrowy tryb życia: mają nadwagę i nie uprawiają sportów. więcej >>

Działanie męskiej antykoncepcji jest odwracalne po miesiącu

Już wkrótce powszechnie dostępne powinny stać się hormonalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn. Płodność można odzyskać już w około miesiąc po zakończeniu kuracji.
więcej >>

Narodowy Instytut Wychowania pomoże wychowywać?

Wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem nie tylko rodziny i szkoły, ale także państwa. Tak uważa rząd, który przyjął projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wychowania.
więcej >>

Picie zbyt dużej ilości kawy może przyspieszać rozwój osteoporozy

Szwedzcy naukowcy związani z Oddziałam Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala w Upsali i sztokholmskim Instytutem Karolińskim stwierdzili, że bardzo częste picie kawy może przyspieszać rozwój osteoporozy. Na pewno zwiększa niebezpieczeństwo złamania kości. więcej >>

Jedzenie mięsa zmniejsza ryzyko krzywicy i osteoporozy

Jedzenie odpowiedniej ilości mięsa w codziennej diecie zmniejsza ryzyko krzywicy i osteoporozy. więcej >>

Nowa cząsteczka w walce z rakiem

Naukowcy z Francji odkryli nową makrocząsteczkę. więcej >>

Żywność ekologiczna

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy. Często, gdy w rodzinie pojawią się dzieci, zmieniamy przy okazji sposób żywienia dla całej rodziny. Staramy się wybierać produkty zdrowe i bezpieczne, czyli ekologiczne.

więcej >>

Witaminy

Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę zwłaszcza w okresie wzrostu. Dlaczego są takie ważne? Czy szkodliwy jest ich niedobór, a może również nadmiar? Na co zwrócić uwagę? więcej >>

Bierni palacze

W Parlamencie Europejskim przedstawiono raport, z którego wynika, że prawie 80 tys. osób w krajach Europy umiera co roku w wyniku biernego palenia papierosów. więcej >>

Pneumokoki, co to takiego?

Stop pneumokokom! Nie ma chyba osoby, a już na pewno rodzica, która nie słyszała tego hasła. Pneumokoki? Czy to to dodatkowe szczepienie, które robiłam przeciw HIB, czy jeszcze coś innego, zastanawia się pewnie wiele mam. I kolejne… Szczepić, czy nie szczepić?
więcej >>

Rak szyjki macicy

27 lutego w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Uczestnicy konferencji przekonywali o tym, że każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, ale jednak żadna z tego powodu nie musi umierać.

więcej >>

Internet zagrożeniem dla dzieci?

Nie jest rozwiązaniem zakazanie dzieciom korzystania z internetu. Trzeba jednak uświadamiać im, jakie niebezpieczeństwa są związane z jego użytkowaniem.

więcej >>

Młodzież coraz częściej sięga po alkohol

Po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Pije niemal każdy nastolatek. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez socjologów.

więcej >>

Czy wiesz, jak rośnie niemowlę?

Zdrowe, urodzone o czasie niemowlę, w 4 lub 5 miesiącu życia podwaja swoją wagę urodzeniową, a pod koniec pierwszego roku życia potraja ją. więcej >>

Polacy są za zakazem palenia

W Polsce na zlecenie Polskiego Radia przeprowadzono sondaż. Zapytano Polaków czy chcą zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Ponad 76% ankietowanych przez Pentor odpowiedziało, że chce wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych w Polsce. więcej >>

Przedszkolak też musi udowodnić prawo do zniżek

Rodzice, którzy już podróżowali koleją z małymi dziećmi, wiedzą już pewnie, że nawet małe dziecko powinno mieć dokument potwierdzający prawo do ulgowego przejazdu. Może to być paszport, akt urodzenia, legitymacja ubezpieczeniowa. więcej >>

Coraz późniejsze macierzyństwo

Czy kobiety wybierające karierę zawodową będą wkrótce rutynowo zamrażać swoje komórki jajowe, by odsunąć w czasie macierzyństwo? Eksperci przewidują, że dzięki postępom medycyny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie już nawet w ciągu 10 lat.

więcej >>

Kataklizmy na świecie

W roku 2005 miało miejsce wiele katastrof naturalnych. Zginęło w nich prawie 90 tys. ludzi. Były to m.in. tsunami w Azji, huragany w Ameryce Północnej i Środkowej, trzęsienie ziemi w Pakistanie i Indiach oraz wiele innych.

więcej >>

Polacy w 2005 r.

Jakie sukcesy odnieśli Polacy w ubiegłym roku? 29% z nas wymieniało różnego rodzaju sukcesy w sprawach osobistych.

więcej >>

Zakaz palenia w Hiszpanii

Od początku stycznia 2006 roku w Hiszpanii zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące palenia we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych i ograniczające palenie w miejscach pracy.

więcej >>

Tamoksyfen może pomóc niskim chłopcom?

Naukowcy z USA poinformowali, że Tamoksyfen - lek stosowany w leczeniu lub prewencji raka piersi może pomóc zbyt niskim chłopcom osiągnąć normalny wzrost. więcej >>

Uzależnienia od narkotyków

Do spróbowania narkotyków choć raz w życiu przyznaje się co czternasty Polak. Tak wynika z najnowszego raportu Unii Europejskiej. W porównaniu z resztą Europy Polacy nie zażywają dużo narkotyków. Jednak ogromnym problemem jest fakt, że są one bardzo powszechne wśród uczniów. więcej >>

Bezrobotni w Polsce

Rynek pracy w Polsce się nieco poprawia. Bezrobocie spadło do 17,3 proc. W październiku bez pracy było 2 mln 712 tys. Polaków. więcej >>

Nowy test wykrywa wcześniej zespół Downa

Zespół Downa to najczęściej spotykana anomalia chromosomów płodu ludzkiego. Występuje co roku u około 5000 dzieci urodzonych w USA. Naukowcy amerykańscy opracowali nowy test. Wykrywa on już w 11. tygodniu ciąży u płodu zespół Downa. Jest to o ponad miesiąc wcześniej niż testy stosowane obecnie.

więcej >>

Wciąż bardzo wielu Polaków pali papierosy

W Krakowie odbyło się Międzynarodowe Seminarium Antynikotynowe Smokefree Europe". Około 9,5 mln Polaków pali papierosy. Specjaliści stwierdzili, że jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji i ryzyka zachorowań, jakie niesie ze sobą palenie papierosów.

więcej >>

Czy Polacy chcą mieć dzieci?

Najnowszy raport UE pokazuje, że w Polsce współczynnik dzietności czyli liczba dzieci przypadająca na kobietę wynosi jedynie 1,23. Niższy współczynnik niż Polska mają tylko Słowenia i Czechy.

więcej >>

Najlepsze uczelnie na świecie

Najlepsze uczelnie biomedyczne na świecie to uczelnie z USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chin i Australii. Tak wynika z dorocznego rankingu szkół wyższych przygotowywanego przez brytyjski dziennik Times. więcej >>

Teraz możesz wysłać sms w kosmos

Chcesz wysłać jakąś wiadomość do innej cywilizacji? Teraz to możliwe. Ruszyła pierwsza na świecie strona internetowa, za pośrednictwem której można wysłać swoją wiadomość w kosmos.

więcej >>

Zdrowie psychiczne

W Instytucie Neurologii i Psychiatrii w Warszawie specjaliści psychiatrii dyskutowali na temat zdrowia psychicznego społeczeństwa. Zachęcają oni Polaków, aby zrobili coś dobrego dla swojego zdrowia psychicznego.

więcej >>

Czy Polacy są zadowoleni z życia?

Według przeprowadzonego badania „Diagnoza społeczna 2005” 69 procent Polaków jest zadowolonych z życia. Czują się zdrowsi i bardziej szczęśliwi niż dziesięć lat temu.

więcej >>

Czy wiesz że,

miliard ludzi na kuli ziemskiej nie ma dostępu do czystej wody.

więcej >>

Gdzie Polakom żyje się najlepiej?

Badanie socjologów "Diagnoza społeczna 2005" wykazało, że najszczęśliwsi są mieszkańcy Wielkopolski. Najgorzej czują się ludzie na Lubelszczyźnie, a Warszawiacy są zamożni, ale zestresowani.

więcej >>

Co pomaga w leczeniu choroby stawów?

Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół z Case Western University dowodzą, że sok z granatów może spowalniać chorobę zwyrodnieniową stawów. Ta choroba jest główną przyczynę kalectwa starszych osób w krajach wysokorozwiniętych. więcej >>

Ile zarabiają lekarze w krajach Unii Europejskiej?

Badanie dotyczące zarobków i czasu pracy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przeprowadziła firma Stethos na zlecenie czasopism adresowanych do tej grupy lekarzy w pięciu krajach Unii Europejskiej. Z badania ankietowego wynika, ze najwięcej zarabiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii. Mniej zarabiają lekarze w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech. więcej >>

Warunki życia na świecie.

ONZ ogłosił coroczny raport o warunkach życia w 177 krajach świata. Na czele rankingu stoi Norwegia, na samym końcu Niger. Polska w tym roku znajduje się na 36 miejscu. Badania obejmują głównie trzy obszary: rozwój ekonomiczny, wykształcenie oraz zdrowie. więcej >>

Kto nosi okulary?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP ponad 40% Polaków używa szkieł korekcyjnych. Okulary noszą głównie osoby starsze, kobiety oraz mieszkańcy miast. więcej >>

Szansa na dłuższe życie?

Czy aby żyć dłużej, trzeba mieszkać w określonym regionie Polski czy świata? Badania demograficzne wskazują, że tak. więcej >>

Czy wiesz co Polacy myslą o stosowaniu środków antykoncepcyjnych?

Co Polacy myślą konkubinacie, prawie dzieci do oskarżania rodziców za złe traktowanie, czy stosowaniu środków antykoncepcyjnych? więcej >>

Dorośli ułatwiają młodzieży picie alkoholu.

Z badania przeprowadzonego wśród młodzieży amerykańskiej na zlecenie Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego (American Medical Association - AMA) wynika, że nastolatki najczęściej korzystają z alkoholu zdobytego od dorosłych. więcej >>